Lorenz bol uznaný vinným za poškodenie pamätníka padlých sovietskych vojakov

Ľuboš Lorenz (Zdroj: Youtube)

Aktivista Ľuboš Lorenz bol uznaný vinným za poškodenie pamätníka sovietskych vojakov. Súd mu ale vymeral skôr symbolický trest v podobe náhrady malej škody a prepadnutia skrutkovača. Lorenz sa bránil tým, že monument sa iba snažil očistiť.

Okresný súd Košice I v stredu odsúdil známeho aktivistu a umelca Ľuboša Lorenza za poškodenie pamätníka padlých sovietskych vojakov. Podľa verdiktu tým spáchal trestný čin výtržníctva.

K udalosti došlo ešte 30. augusta 2017. Muži zákona ho vtedy zadržali pri odstraňovaní symbolov kosáka a kladiva z pamätníka na Námestí osloboditeľov v metropole východného Slovenska.

Lorenz: Len som sa ho snažil očistiť

Prokuratúra ho následne obžalovala. Lorenz na svoju obranu argumentoval, že ide o symboly a propagáciu komunistického režimu, ktorý je zakázaný, a pamätník sa od nich vraj len snažil „očistiť“.

Jeho advokát Daniel Lipšic staval obhajobu aj na fakte, že výtržník odstránil iba preglejkové náhrady symbolov, ktoré na pamätník nainštalovala Správa mestskej zelene a ktoré vraj neboli súčasťou pamiatkovej hodnoty. Pôvodné kovové symboly sa totiž nezachovali.

Trest je skôr symbolický

„Podľa názoru súdu nemožno tolerovať takéto svojvoľné konanie vo vzťahu k pamätníku padlým v druhej svetovej vojne, ktorý obžalovaný poškodil ako celok,“ uviedol pri vynesení verdiktu sudca Ján Poprocký.

Súd pri výmere miernejšieho trestu zohľadnil jeho dávnejšie a vraj dostatočné odsúdenie za poškodenie pamätníka komunistického predáka Vasila Biľaka, ktorého sa dopustil spolu s Petrom Kalmusom, a prikázal mu uhradiť škodu vo výške 72 eur a uložil mu trest prepadnutia skrutkovača, ktorým kosák a kladivo vypáčil.

„Uznanie vinným a neuloženie súhrnného trestu sa dá vnímať ako nátlak, aby som sa neodvolal, pretože je to najnižší možný trest, ktorý teda môže krajský súd zmeniť na vyšší. Rozhodne sa však cítim nevinným a všetky dôkazy mi dávali za pravdu,“ napísal neskôr na Facebooku Lorenz.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

51

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter