Naď: Celoplošné testovanie obyvateľstva je jedinou alternatívou lockdownu

Minister obrany Jaroslav Naď (Zdroj: SITA)

Jedinou alternatívou voči pripravovanému celoplošnému testovaniu obyvateľstva je podľa šéfa rezortu obrany úplný lockdown krajiny. V súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou na Slovensku to dnes po rokovaní vlády uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď.

Zároveň informoval o ďalších podrobnostiach testovania, ktoré sa stávajú predmetom novinárskych otázok. Opätovne potvrdil, že celoplošné testovanie na COVID-19 bude pre všetkých obyvateľov bezplatné. Po príchode na odberné miesto sa budú osoby v rámci administratívy preukazovať občianskym preukazom, pričom deti a mládež ?od 10 do 15 rokov sa preukážu preukazom poistenca. V prípade záujmu sa samozrejme môžu dať testovať aj deti mladšie ako 10 rokov.

Okrem toho minister priblížil tiež alternatívu voči domácej karanténe pre pozitívne testované osoby, ktoré chcú eliminovať riziko nákazy svojich blízkych. Nepôjde však o štátnu karanténu, ale hotelové zariadenia, ktoré budú záujemcom za poplatok poskytovať karanténne služby. Zoznam týchto zariadení pripraví Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

Novou informáciou je aj možnosť pre firmy a spoločnosti, ktoré zamestnávajú viac ako 5 000 zamestnancov. Tie budú môcť svoj personál testovať v rámci vlastných kapacít mimo celoplošného testovania obyvateľstva, pričom antigénové testy im v takomto prípade dodá rezort obrany. Podmienkou však je, aby výsledky testovania poskytli Národnému centru zdravotníckych informácií. Firmy a spoločnosti sa v prípade záujmu o testovanie budú môcť registrovať prostredníctvom formulára na stránke zriadenej k celoplošnému testovaniu. Tá bude v prevádzke už čoskoro. Vo vlastnej réžii sa môžu otestovať aj ambulancie polikliniky a laboratóriá, rovnako však platí povinnosť poskytnúť výsledky NCZI.

Pre zhoršujúcu sa situáciu dnes o ?18.00 h zasadne aj pandemická komisia. Predmetom jej rokovaní budú aktuálne diskutované otázky, ako to, či je potrebné sa ísť otestovať po prekonaní ochorenia COVID-19 alebo či sa môžu otestovať cudzinci žijúci na území Slovenska. Na zajtra je avizované tiež zasadnutie Ústredného krízového štábu SR.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter