Od štvrtka začnú v Česku platiť prísne obmedzenia

Praha, Václavské námestie počas opatrení proti koronavírusu (Zdroj: T.Pilz)

V Českej republike od štvrtka začnú platiť prísnejšie opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu, vrátane uzavretia maloobchodu a služieb. Na mimoriadnom stretnutí o tom rozhodla tamojšia vláda, ktorá tak reaguje na zlú epidemiologickú situáciu. “Ospravedlňujem sa, že som v minulosti túto možnosť vylúčil. V prvom rade musíme ochrániť životy občanov,” ospravedlnil sa premiér Andrej Babiš, ktorého cituje spravodajský portál iDNES.cz.

Od štvrtka 6:00 musia byť uzavreté maloobchod a služby s výnimkou predajní so základným sortimentom. Prevádzky budú zatvorené aj vo veľkých nákupných centrách, kde budú môcť fungovať len predajne potravín, drogérie a lekárne. Vláda tiež obmedzuje pohyb a kontakt s ďalšími ľuďmi na nevyhnutne nutný čas s výnimkou ciest do práce, za rodinou a na najnutnejšie nákupy. Obmedzený bude aj priamy kontakt verejnosti so štátnou správou na päť hodín dvakrát do týždňa.

Nové obmedzenia budú platiť do 3. novembra, teda do konca núdzového stavu. O jeho prípadnom predĺžení vláda rozhodne budúci piatok.

Podnikatelia, ktorí musia zatvoriť svoje prevádzky, získajú naspäť polovicu nájomného za posledné tri mesiace. Štát im preplatí aj 100 % miezd a odvodov za zamestnancov.

“Nehovoril by som o lockdowne. Lockdown znamená uzavretie celej spoločnosti,” povedal minister zdravotníctva Roman Prymula. Podobne sa vyjadril aj Babiš, ktorý uviedol, že robili maximum. “Čo sa stalo, bolo avizované, ale nikto nečakal, že to bude v takom rozsahu,” uviedol.

V počte hospitalizácií je Česko podľa Prymulu na 80 percentách pôvodnej kapacity, pretože sa nepodarilo znížiť reprodukčné číslo, ktoré udáva tempo šírenia nákazy. “Percento pozitívnych je stále vysoké. Malo by byť pod desiatimi percentami, my ho máme nad tridsiatimi percentami, to je extrémne vysoké číslo,” povedal minister.

Už v stredu začali v Česku platiť prísnejšie opatrenia. Ľudia musia nosiť rúško aj vo vonkajších priestoroch na území obcí, ak nemôžu byť vo väčšej vzdialenosti ako dva metre od človeka, s ktorými nežijú v spoločnej domácnosti. Rúško musia mať v takomto prípade aj v aute. Pri športovaní rúška povinné nie sú.

V utorok padol v Českej republike ďalší rekord v počte prípadov nákazy novým koronavírusom. Laboratóriá počas dňa odhalili 11 984 infikovaných. V súčasnosti je v Česku viac ako 113-tisíc aktívnych prípadov, z toho je podľa dát ministerstva zdravotníctva 4 064 pacientov v nemocniciach. V dôsledku nákazy zomrelo 1 619 osôb.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Vakcinácia by mohla byť v EÚ do Vianoc, uviedla von der Leyenová

Vakcinácia by mohla byť v EÚ do Vianoc, uviedla von der Leyenová

V Európskej únii (EÚ) by mohli prví občania podstúpiť vakcináciu proti novému koronavírusu už do Vianoc, skonštatovala predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Zároveň však upozornila, že členské štáty musia urgentne pripraviť ich logistické siete na..

Odoberajte náš newsletter