Macron vyzval Putina na posilnenie spolupráce v boji proti terorizmu

Emmanuel Macron (Zdroj: SITA)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron po vražde učiteľa vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina na posilnenie spolupráce v boji proti terorizmu. Šéf Kremľa v utorkovom telefonáte piatkový útok, pri ktorom muž narodený v Rusku učiteľovi sťal hlavu, nazval “barbarskou vraždou”. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Macronova kancelária uviedla, že prezident počas telefonátu uviedol, že chce vidieť “posilnenie francúzsko-ruskej spolupráce v boji proti terorizmu a nelegálnej migrácii”. Kremeľ zase v stanovisku po telefonáte citoval Putina, podľa ktorého obe strany “potvrdili ich vzájomný záujem v posilnení spoločného úsilia v boji proti terorizmu a propagácii extrémistickej ideológie”.

Štyridsaťsedemročný Samuel Paty prišiel o život v piatok neďaleko jeho školy v Conflans-Sainte-Honorine v parížskej metropolitnej oblasti po tom, ako počas vyučovania ukazoval žiakom kontroverzné karikatúry proroka Mohameda. Vraha identifikovali ako 18-ročného Abdullakha Anzorova, ktorého krátko po útoku zastrelila polícia. Anzorov sa narodil v Moskve a bol etnický Čečenec, do Francúzska prišiel s rodinou v roku 2008 ako utečenec, informujú francúzske médiá. Po útoku okrem iných zadržali aj jeho starého otca a 17-ročného brata, ktorých po vypočutí prepustili.

Protiteroristický prokurátor Jean-François Ricard v pondelok uviedol, že Paty, ktorý vyučoval dejepis a geografiu, ukazoval karikatúry proroka Mohameda počas vyučovania o slobode prejavu a odvtedy čelil vyhrážkam. Svojim moslimským študentom pritom odporučil, aby odišli z triedy, ak si myslia, že by ich to mohlo uraziť. Otec jednej z jeho žiačok sa na učiteľa po spomínanom vyučovaní sťažoval a spustil proti nemu na internete nenávistnú kampaň. Tiež spolu s duchovným, ktorého médiá opisujú ako radikálneho islamistu, vydali proti Patymu fatvu. Minister vnútra Gérald Darmanin uviedol, že oboch mužov zatkli a vyšetrujú ich pre “vraždu v súvislosti s teroristickým konaním”. Francúzske médiá informovali, že spomínaný otec bol tiež v kontakte s vrahom, s ktorým si poslal viacero správ.

Francúzska polícia začala po vražde učiteľa záťahy na podozrivých radikálov a napríklad v pondelok vykonala razie v zhruba 40 domoch zameraných na islamistické siete. V utorok Macron oznámil, že pre “priamu účasť” na vražde rušia islamskú skupinu Kolektív šejka Jásina, ktorá nesie meno po zakladateľovi palestínskej militantnej skupiny Hamas. Pre videá kritické voči učiteľovi tiež úrady na šesť mesiacov zatvorili mešitu v meste Pantin.

V stredu večer sa na univerzite Sorbonna uskutoční oficiálna pietna spomienka na Patyho. Príde na ňu aj Macron, ktorý učiteľovi posmrtne udelí najvyššie štátne vyznamenanie Rad čestnej légie.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

2

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Vakcinácia by mohla byť v EÚ do Vianoc, uviedla von der Leyenová

Vakcinácia by mohla byť v EÚ do Vianoc, uviedla von der Leyenová

V Európskej únii (EÚ) by mohli prví občania podstúpiť vakcináciu proti novému koronavírusu už do Vianoc, skonštatovala predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Zároveň však upozornila, že členské štáty musia urgentne pripraviť ich logistické siete na..

Odoberajte náš newsletter