Malo by to zmysel, ak by ste boli KĽDR. Môže to byť obrovský tunel, vraví o plošnom testovaní Flegr

Jaroslav Flegr (Zdroj: flegr.com)

Popredný český evolučný biológ a parazitológ Jaroslav Flegr vidí v plošnom testovaní obyvateľstva na Slovensku viacero rizík, predovšetkým v rovine spoľahlivosti testov a nedostatku personálu. Zmysel by podľa neho táto akcia mala vtedy, ak by sme boli Severnou Kóreou. Podobné testovanie si vraj môže dovoliť buď veľmi bohatá, alebo naopak skorumpovaná krajina.

Slovensko začiatkom novembra čaká celoplošné testovanie obyvateľstva na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2. Podľa kompetentných by malo ísť o najväčšiu logistickú operáciu v histórii krajiny a účasť by mala byť dobrovoľná, hoci premiér Matovič uvažuje o rôznych formách sankcie.

K tejto iniciatíve sa pre TV Joj vyjadril aj český evolučný biológ a parazitológ Jaroslav Flegr, ktorý u našich susedov patrí k najznámejším tváram tzv. „alarmistickejšieho“ tábora. „Pozitíva, úprimne povedané, nevidím,“ povedal o akcii s názvom Spoločná zodpovednosť s tým, že z epidemiologického hľadiska nedáva žiadny zmysel.

Skepsu u neho vyvoláva napríklad fakt, že antigénové testy, ktoré budú použité, sú pomerne nepresné. Flegr vraví, že hoci len pri pár percentnej chybovosti sa môže stať, že státisíce testov vyjdú falošne pozitívne či falošne negatívne.

Možno, keby ste boli Severná Kórea

„Keby ste boli Severná Kórea, zmysel by to možno dávalo. Kto by sa nedostavil na testovanie, toho by odstrelili. To ale na Slovensku asi nepripadá do úvahy, takže by to muselo byť jedine dobrovoľné. Samozrejme, tí, ktorí by nechceli ísť do karantény, tak by vám na testovanie neprišli,“ vraví.

Flegr podotkol, že problém môže byť aj v samotnom trasovaní. Podľa jeho názoru by pracovníci regionálneho úradu nevedeli dohľadať toľko kontaktov a neizolovali by potencionálnych nakazených včas. Ak máte zbytočných 20 000 tisíc trasovačov, tak by bolo skvelé, keby ste nám ich vypožičali,” dodal vedec. 

Buď hlúpa alebo skorumpovaná krajina

K iniciatívam plošného testovania sa podľa odborníka môžu uchýliť len dva typy krajín. Prvým typom je „hlúpa a strašne bohatá“ krajina, ktorá nevie čo s prostriedkami a peniazmi a má prebytok epidemiológov, ktorí od nudy nevedia, do „čoho pichnúť“.

„Alebo ešte druhá možnosť, veľmi skorumpovaná krajina, pretože ak by to bolo u nás – kde sa k niečomu takému rovnako schyľuje – tak by som povedal, že je to obrovský tunel a že z toho skončí skutočne 100-miliónová provízia vo vreckách niekoho, kto to presadí,“ myslí si Flegr.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

82

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter