Opozícia chce protestovať pred Haščákovým domom

Andrej Kiska, Miroslav Beblavý, Alojz Hlina a Michal Truban (Zdroj: SITA)

Viacerým médiám anonym zaslal email s linkom na zvukovú nahrávku, ktorá má takmer 39 hodín. Má ísť o nahrávku komunikácie aktérov kauzy Gorila, z ktorej bol doteraz známy len analytický prepis.

Opozičné strany Progresívne Slovensko, Spolu a KDH plánujú vo štvrtok protest pred domom spolumajiteľa investičnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka. Chcú tiež navrhnúť zákon, ktorý by oslabil vplyv skupiny. Reagujú tak na údajnú nahrávku z kauzy Gorila, ku ktorej sa dnes dostali viaceré médiá. Strana Dobrá voľba, ktorej líder Tomáš Drucker v minulosti pôsobil ako minister zdravotníctva a vnútra za Smer-SD, vyzvala na zvolanie bezpečnostnej rady štátu.

Údajná nahrávka aktérov kauzy Gorila je dôkazom korupčného paktu medzi niektorými politikmi a oligarchami, uviedol dnes na tlačovej besede predseda Progresívneho Slovenska Michal Truban. „Kvôli takýmto korupčným paktom sa naša krajina nehýbe a dokonca umierajú ľudia,“ povedal. Podľa predsedu strany Spolu Miroslava Beblavého je v tejto súvislosti potrebné sa zamerať na moc a vplyv, ktorý majú v rukách finančné skupiny, ako je Penta.

Tá má podľa neho priveľký vplyv v oblastiach, ako je zdravotníctvo alebo médiá. Opozičné subjekty chcú preto navrhnúť opatrenia na oslabenie tohto vplyvu. Navrhnú napríklad, aby skupiny obchodujúce so štátom nemohli vlastniť veľké médiá. „Kauzy Gorila, Kuciak, Marian K. sa nesmú zopakovať,“ povedal Beblavý. Zároveň PS, Spolu a KDH organizujú vo štvrtok pred domom Jaroslava Haščáka zo skupiny Penta protest. Práve skupina Penta je totiž spájaná s kauzou Gorila, aj keď to jej predstavitelia odmietajú. Pre uniknuté nahrávky dokonca finančná skupina podáva trestné oznámenie.

Podľa predsedu strany SaS Richarda Sulíka existuje v súvislosti so zverejnením nahrávky silný dôvod, aby aktéri kauzy sedeli vo vyšetrovacej väzbe. „Je veľmi vysoký predpoklad, že sa budú snažiť mariť vyšetrovanie, ovplyvňovať svedkov a dokonca ujsť pred spravodlivosťou,“ povedal s tým, že orgány činné v trestnom konaní musia začať konať. „Nesmieme pripustiť ďalšiu stratu dôvery pre spravodlivosť,“ povedal Sulík.

Predseda Hnutia Sme rodina Boris Kollár na dnešnom tlačovom brífingu uviedol, že ľudia, ktorí toto spáchali, mali byť už dávno odpísaní. „Haščák povedal, že každé médium, ktoré zverejní túto nahrávku, bude čeliť trestnému stíhaniu. Pýtam sa, koho záujem je vyšší? Jedného človeka, ktorý je údajne na tej nahrávke a korumpuje najvyšších predstaviteľov štátu, alebo záujem bežných občanov nášho štátu?“ prízvukoval Kollár. Je preto podľa neho dôležité vytvoriť tlak, aby sa ľudia dozvedeli pravdu a poctivo sa celá kauza vyšetrila.

„Oligarchovia, gauneri, niektorí policajti, prokurátori a sudcovia uniesli našu krajinu. Kúpili si politikov, ktorí im roky kryjú chrbát a udržujú tento systém,“ reagoval šéf strany Za ľudí Andrej Kiska. Nahrávka Gorila a ďalšie kauzy podľa neho potvrdzujú, že štát treba vybudovať nanovo. „Tento skorumpovaný systém tu funguje dlho, a stále sú pri moci tí, ktorí ho udržujú,“ uzavrel.

Líder strany Dobrá voľba Tomáš Drucker v tejto súvislosti vyzval prezidentku Zuzanu Čaputovú a premiéra Petra Pellegriniho na zvolanie bezpečnostnej rady štátu. „Dnes sme sa dočkali toho, že národ sleduje korupciu v priamom prenose. Jedna z najväčších káuz Gorila sa zmenila z údajnej kauzy na reálne hlasy. Prepisy z Threemy a ďalšie nahrávky zasa poukazujú na kupovanie rozhodnutí sudcov a hlasov poslancov. Je to doslova strašné,“ vyhlásil.

Viacerým médiám dnes anonym zaslal email s linkom na zvukovú nahrávku, ktorá má takmer 39 hodín. Má ísť o nahrávku komunikácie aktérov kauzy Gorila, z ktorej bol doteraz známy len analytický prepis. Denník N uviedol, že pasáže, ktoré porovnával, sa zhodujú s prepismi známymi z minulosti. Polícia ako aj prokuratúra v tejto súvislosti uviedli, že nevedia, akú nahrávku dostali médiá, preto sa k záležitosti nemôžu vyjadriť.

Spisy Gorila zahŕňajú písomné záznamy z odpočúvania konšpiračného bytu na Vazovovej ulici v Bratislave v rokoch 2005 až 2006 a ich obsah tvorili prepisy rozhovorov medzi viacerými politikmi a osobami z finančných skupín. Na internete sa objavili v závere roka 2011 a výrazne ovplyvnili predvolebnú kampaň pred parlamentnými voľbami v marci 2012. Vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic potvrdil, že Slovenská informačná služba akciu Gorila naozaj uskutočnila a od roku 2012 kauzu vyšetruje špeciálny tím. Skupina Penta, ktorej spolumajiteľ Haščák sa v spise spomína, tvrdí, že štát nepoškodila. Nahrávku sprístupnenú médiám označila za nezákonný materiál.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...