Žitný o celoplošnom testovaní: Kšeft už prebehol. Kam pôjde provízia?

Milan Žitný (Zdroj: reprofoto youtube.com)

Plošné testovanie obyvateľstva, ktoré vláda plánuje uskutočniť začiatkom novembra, nie je novým nápadom, ale dlhšie plánovanou operáciou. V kombinácii s tým, že ide o trnavskú spoločnosť s dlhmi voči štátu, sa analytik Milan Žitný zamýšľa nad tým, či pri nákupe testov neprišlo ku korupčnému správaniu.

Slovenská vláda včera definitívne odklepla celoplošné testovanie obyvateľstva na prítomnosť vírusu spúšťajúceho ochorenie Covid-19. Podľa kompetentných by malo ísť o najväčšiu logistickú operáciu v dejinách moderného Slovenska, do ktorej nebude zapojený len zdravotnícky personál, ale aj armáda či samosprávy.

Odborníci z rôznych oblastí sa už niekoľko dní sporia, či má táto iniciatíva zmysel a či neprinesie viac škody ako úžitku. Nejasnosti panujú napríklad o reálnej spoľahlivosti zakúpených testov, dostatku personálu, účelnosti vynaložených finančných prostriedkov či o tom, či zvýšený pohyb a koncentrácia obyvateľstva nezvýši prenos nákazy.

Bezpečnostný analytik Milan Žitný však upriamil pozornosť na ešte jeden aspekt problematiky a tým je transparentnosť celej operácie. Na margo toho na sociálnej sieti píše, že v septembri bolo uskutočnené výberové konanie na 500-tisíc kusov AG testov, pričom v polovici októbra uzavrela Správa štátnych hmotných rezerv zmluvu s trnavskou firmou Eurolab Lambda a.s. na dodávku až 10-miliónov testov v hodnote 43 450 000 eur.

„Čiže premiérov nápad s celoplošným testovaním nevznikol včera, ani predvčerom. A trnavský dodávateľ má dlh u Sociálnej poisťovne, takže ani nemala byť s ním podpísaná zmluva. Ale celoplošné testovanie je nastavené, zmluva už je od zajtra 18.10. 2020 účinná,“ pokračuje Žitný.

„A ak sa testovanie neuskutoční, premiér sľubuje, že odstúpi, však kšeft už prebehol. Ale kam pôjde provízia? Na sanovanie straty z investície do Arca Capital? Čítam to nesprávne? A ako inak? A čo na to pán Sulík? Aha, ten už, inokedy triezva hlava, kývol na to šialenstvo, že plošné testovanie je dobrý nápad. Tak koľko percent berie z toho on? Zle sa pýtam?“ uzatvára.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

405

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter