Polícia v Minsku opäť zatýkala demonštrantov, mnohým znemožnila pokračovať v protestoch

Zatýkanie demonštrantov v Bielorusku (Zdroj: SITA)

Polícia v Bielorusku počas sobotňajších protestných zhromaždení zatkla desiatky demonštrantov požadujúcich rezignáciu prezidenta Alexandra Lukašenka, ktorý sa v úrade drží už 26 rokov.

Stovky študentov pochodovali metropolou Minsk skandujúc “Choď preč!”, pričom policajné zložky sa ich snažili zablokovať. Viacerých neskôr zadržali a iných prinútili, aby sa rozišli. Podľa ľudskoprávnej organizácie Viasna bolo zadržaných viac ako 30 demonštrantov. Po študentskom zhromaždení sa na pravidelnom víkendovom pochode ulicami Minska zišli aj stovky žien v opozičných bielo-červených farbách.

Protesty v Bielorusku trvajú denne od 9. augusta, keď v prezidentských voľbách podľa oficiálnych výsledkov triumfoval spomenutý Lukašenko. Mnohí však voľby považujú za zmanipulované, pričom na stranu nespokojných Bielorusov sa pridala aj Európska únia a Spojené štáty americké.

Lukašenkova vyzývateľka Svetlana Cichanovská, ktorá krátko po voľbách musela utiecť do exilu v Litve, pred niekoľkými dňami predložila prezidentovi ultimátum. Pokiaľ do 25. októbra neodstúpi z funkcie, vyzve bieloruský ľud na celoštátny štrajk.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Ankara spochybňuje spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta

Ankara spochybňuje spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta

Turecké ministerstvo zahraničia vo štvrtok kritizovalo spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta, ktoré odsudzuje turecký energetický prieskum vo východnom Stredomorí a početné "provokácie" ohrozujúce mier v tomto regióne. V stanovisku uviedlo, že "úplne odmieta vyhlásenie obsahujúce nepodložené obvinenia..