Arménsko a Azerbajdžan oznámili nový pokus o prímerie, zatiaľ dohodu dodržiavajú

Počas bojov o Náhorný Karabach (Zdroj: SITA)

Arménsko a Azerbajdžan v sobotu večer informovali o ďalšom pokuse o zastavenie paľby v bojoch o Náhorný Karabach, ktorý platí od nedele. Tento krok prichádza týždeň po tom, ako sa Ruskom sprostredkované prímerie začalo porušovať prakticky okamžite a obe strany na seba napriek dohodnutému “pokoju zbraní” počas celého týždňa naďalej útočili.

Novú dohodu o zastavení paľby oznámili po apeloch ruského šéfa diplomacie Sergeja Lavrova, ktorý dôrazne vyzval ministrov zahraničných vecí Arménska a Azerbajdžanu, aby rešpektovali moskovskú dohodu spred týždňa. Po tom, čo nové prímerie vstúpilo do platnosti, dosiaľ nehlásili žiadne správy o jeho porušovaní.

Ešte počas soboty pri ďalšej eskalácii bojov o Náhorný Karabach Azerbajdžan obvinil Arménsko, že balistickou raketou zasiahlo druhé najväčšie mesto Azerbajdžanu. Pri útoku na mesto Gandža podľa azerbajdžanských úradov zahynulo 13 civilistov a ďalších 50 utrpelo zranenia. Arménske ministerstvo obrany odmietlo, že má s útokom niečo spoločné. Separatistickí predstavitelia v Náhornom Karabachu však vydali vyhlásenie, v ktorom uviedli, že v Gandži sa nachádzajú údajné “legitímne” vojenské objekty, no k zodpovednosti za útok sa neprihlásili.

Azerbajdžanskí predstavitelia uviedli, že raketa Scud sovietskej výroby cez noc zničila alebo poškodila asi 20 obytných budov v Gandži a pohotovostní pracovníci strávili hodiny hľadaním obetí a preživších v sutinách. Počiatok rakiet Scud siaha do 60. rokov 20. storočia. Dokážu uniesť veľké množstvo výbušnín, sú však známe svojou nepresnosťou. Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev v televíznom prejave k národu odsúdil raketový útok ako vojnový zločin a varoval vedenie Arménska, že zaň bude niesť zodpovednosť. “Azerbajdžan odpovie, a to výlučne na bojisku,” uviedol.

Alijev taktiež oznámil, že azerbajdžanské sily dobyli mesto Fizuli a sedem dedín v jeho okolí, čím získali “strategický náskok”. Fizuli je jedným zo siedmich azerbajdžanských regiónov mimo Náhorného Karabachu, ktorých sa arménske sily zmocnili počas vojny na začiatku 90. rokov.

Najnovšia séria konfliktov medzi Arménskom a Azerbajdžanom o Náhorný Karabach sa začala v nedeľu 27. septembra. Počas tri týždne trvajúcich bojov prišli o život stovky ľudí. Cieľom ostreľovania sa navyše čoraz častejšie stávali obývané oblasti. Stepanakert, hlavné mesto regiónu Náhorný Karabach, v noci na sobotu opäť čelil ostreľovaniu a podľa separatistických úradov boli zranení traja civilisti.

Náhorný Karabach obývajú etnickí Arméni a Azerbajdžan stratil kontrolu nad oblasťou vo vojne začiatkom 90. rokov. Táto enkláva však zostáva medzinárodne uznávaná ako súčasť Azerbajdžanu. Obe strany majú vysokú vojenskú prítomnosť pri demilitarizovanej zóne, ktorá región oddeľuje od zvyšku Azerbajdžanu.

Desaťročia trvajúci konflikt si vyžiadal už približne 30-tisíc obetí. Turecko v tejto oblasti výrazne podporuje Azerbajdžan, keďže s Arménskom má historicky zlé vzťahy. Arménsko má zas v konflikte podporu Ruska.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Ankara spochybňuje spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta

Ankara spochybňuje spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta

Turecké ministerstvo zahraničia vo štvrtok kritizovalo spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta, ktoré odsudzuje turecký energetický prieskum vo východnom Stredomorí a početné "provokácie" ohrozujúce mier v tomto regióne. V stanovisku uviedlo, že "úplne odmieta vyhlásenie obsahujúce nepodložené obvinenia..