Učiteľ s odťatou hlavou bol podľa Macrona obeťou islamistického útoku, podozrivého Čečenca zastrelili

Kvety pred školou, v ktorej zavraždený učiteľ pôsobil (Zdroj: SITA)

Osemnásťročného tínedžera čečenského pôvodu identifikovali ako podozrivého z piatkového útoku na učiteľa dejepisu na predmestí Paríža, pri ktorom pedagógovi odťali hlavu. Podľa francúzskej protiteroristickej prokuratúry spomenutý učiteľ pôsobil na strednej škole v metropolitnej oblasti Conflans-Sainte-Honorine.

Údajného útočníka narodeného v Moskve policajti zastrelili v piatok popoludní v Éragny, v rovnakom meste, kde sa našlo telo obete. V súvislosti s útokom zadržali dovedna deväť osôb vrátane rodičov, starých rodičov a 17-ročného brata podozrivého.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že učiteľ sa stal “obeťou islamistického útoku”. Podľa úradov so svojou triedou diskutoval o karikatúrach islamského proroka Mohameda a asi 10 dní pred útokom pre tento dôvod čelil vyhrážkam. Macron v príhovore na mieste útoku poznamenal, že pedagóg bol “zabitý, pretože viedol študentov k slobode prejavu a slobode viery”.

Čečensko je prevažne moslimská autonómna republika Ruskej federácie na severnom Kaukaze. Dve vojny v 90. rokoch vyvolali vlnu migrácie a mnoho Čečencov smerovalo do západnej Európy.

Francúzsko v ostatných mesiacoch zažíva príležitostné násilie týkajúce sa tamojšej čečenskej komunity. Predpokladá sa, že pravdepodobne má spojitosť s lokálnou trestnou činnosťou a vyrovnávaním si účtov.

Piatkový teroristický útok prišiel v čase, keď Macronova vláda pracuje na návrhu zákona zameraného na islamských radikálov, o ktorých francúzske orgány tvrdia, že vytvárajú paralelnú spoločnosť, ktorá nemá nič spoločné s hodnotami Francúzska.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

7

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...