Domáce pestovanie? Na Novom Zélande hlasujú o legalizácii marihuany a eutanázie

(Zdroj: SITA)

Novozélanďania počas sobotňajších volieb rozhodujú o dvoch významných a zároveň mimoriadne kontroverzných spoločenských otázkach – či legalizovať marihuanu na rekreačné účely a uzákoniť eutanáziu. V prípade, že väčšina hlasujúcich uprednostní možnosť “Áno”, približne 5-miliónový Nový Zéland sa stane jedným z najliberálnejších štátov sveta.

Podľa predbežných predvolebných prieskumov sa legalizácia eutanázie pravdepodobne stane skutočnosťou, zatiaľ čo výsledok hlasovania o marihuane na rekreačné účely vyvolávala pred referendom množstvo otáznikov. Obidve referendá sa konajú ako súčasť parlamentných volieb.

Ak by napokon prešla legalizácia eutanázie, ktorá by umožňovala aj asistovanú samovraždu, vzťahovalo by sa to na osoby, ktoré trpia smrteľnými chorobami a existuje veľká pravdepodobnosť, že do šiestich mesiacov ochoreniam podľahnú. Medzi krajiny, ktoré umožňujú určitú formu eutanázie, patria všetky štáty Beneluxu (Belgicko, Holandsko a Luxembursko), Kanada a Kolumbia.

V prípade, že si voliči schvália marihuanu na rekreačné účely, ľudia si budú môcť voľne zakúpiť 14 gramov denne a vypestovať si dve rastlinky. Marihuanu dosiaľ zlegalizovali v spomenutej Kanade, ďalej v Juhoafrickej republike, Uruguaji, Gruzínsku a viacerých štátoch USA.

Prípadná legalizácia eutanázie aj marihuany si bude následne od zákonodarcov vyžadovať prijatie zodpovedajúcich právnych predpisov. Výsledky oboch referend vyhlásia 30. októbra.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...