Slovenská lekárska komora žiada Krajčího, aby predložil plán mobilizácie ambulantných lekárov

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (Zdroj: SITA)

Slovenská lekárska komora vyzýva Ministerstvo zdravotníctvo SR, aby predložilo realizačný plán týkajúci sa mobilizácie ambulantných lekárov. Na tlačovej besede to vyhlásil jej prezident Marian Kollár. Ako prvá začala podľa komory povolávať ambulantných lekárov Všeobecná nemocnica s poliklinikou Lučenec n.o., vzhľadom na vývoj situácie ju však podľa všetkého budú nasledovať ďalšie zariadenia.

“Nič iné nám nevychádza, iba to, že tento scenár mobilizácie ambulantných lekárov bude pokračovať,” uviedol Kollár. Ako zdôraznil, tí túto povinnosť neodmietajú a nespochybňujú, prekáža im však nedostatok informácií a slabá komunikácia zo strany rezortu zdravotníctva.

Lekári nevedia, aký bude výkon ich práce, otázne je, ak lekára povolajú na výkon takej práce, ktorá nesúvisí s jeho špecializáciou, ale aj, čo bude s ambulanciou a pacientmi dotknutého lekára a aké bude financovanie. “Na niektoré otázky odpovede vieme, na niektoré, bohužiaľ, odpovede nepoznáme,” skonštatoval prezident komory. Obáva sa pritom možnej paniky, keď lekári nebudú vedieť, ako majú postupovať a pacienti, kde vyhľadať dostupnú zdravotnú starostlivosť. “My nesmieme preťažiť nemocnice tým, že nezabezpečeníme ambulantnú starostlivosť,” upozornil. To by bol podľa Kollára začiatok “apokalypsy”. Tých pacientov, ktorí si nevyžadujú ústavnú zdravotnú starostlivosť, je nutné riešiť v ambulanciách.

Slovenská lekárska komora opätovne vyzvala Ministerstvo zdravotníctva SR na užšiu spoluprácu a ponúkla mu svoje odborné kapacity pri riešení aktuálneho stavu. Podľa Kollára štát v lete “zaspal” a situácia je vážna. Zdôraznil, že momentálne je nutné zabezpečiť činnosť veľkých zdravotníckych zariadení. “Nemôžeme si dovoliť vyblokovať koncové nemocnie,” skonštatoval. Tie totiž zabezpečujú aj vysokošpecializovanú zdravotnú starostlivosť, preto považuje za správne, aby sa niektorí pacienti infikovaní koronavírusom presúvali aj do menších regionálnych nemocníc.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

5

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...