Uskutoční sa protivládny protest? Odporcovia Matoviča chcú ísť do ulíc napriek opatreniam

Výzvy na protest proti vláde (Zdroj: Facebook)

Cez víkend sa v Bratislave chystajú protestovať odporcovia vlády premiéra Igora Matoviča (OĽaNO). Platí núdzový stav a Úrad verejného zdravotníctva zakázal všetky hromadné akcie nad 50 účastníkov. Navyše sa nesmie stretnúť viac ako 6 ľudí. Organizátori jednej z demonštrácií od zámeru preto ustúpili, ale futbaloví „ultras“ sú rozhodnutí protestovať. Líder opozičného Smeru Robert Fico si kladie otázku, či v prípade konfliktu s políciou budú hroziť výnimočné tresty ako za krízovej situácie.

Protestovať proti vláde Igora Matoviča chceli pôvodne aj umelci na Námestí SNP v Bratislave už túto stredu (14.10.). Pre prijaté opatrenia proti šíreniu ochorenia Covid-19 sa ale podujatie Spolu za kultúru zmenilo na diskusiu zástupcov kultúrnej obce, ktorú mohli podporovatelia pôvodne plánovanej demonštrácie sledovať online.

Ďalší z protestov proti postupom Matovičovho kabinetu organizovalo na internete doposiaľ neznáme občianske združenie Slovenská nádej. Jeho predstavitelia však na facebookovom profile svojho OZ ešte na začiatku októbra oznámili, že protest plánovaný na sobotu 17. októbra bude nakoniec organizovať ich „kolega a kamarát“.

Informácia o pripravovanej demonštrácii proti kabinetu Igora Matoviča zverejnená pôvodne na Facebooku občianskeho združenia však bola dva dni pred konaním protestu upravená. Bolo odstránené meno „náhradného“ organizátora a občianske združenie sa od celej akcie úplne dištancovalo.

„Naše OZ nezodpovedá za organizovanie protestu 17.10.2020 o 14:30hod. pred Úradom vlády a nie je organizátor. Kto však má záujem aj napriek tomu prísť, bude to iba na vlastnú zodpovednosť každého jedinca, ktorý tak príde prezentovať svoj osobný postoj,“ píše OZ Slovenská nádej v upravenom statuse na sociálnej sieti.

Protest bude

Nový organizátor protestu proti Matovičovej vláde vraj riadne ohlásil protest do 50 osôb, ale k núdzovému stavu sa pridal aj zákaz zhromažďovania viac ako šiestich ľudí, čo prakticky znemožňuje akékoľvek masové protesty. OZ ale tvrdí, že keď sa uvoľnia opatrenia, tak pripraví ďalší protest.

Protestovať na Námestí Slobody sú však odhodlaní skalní fanúšikovia Slovana Bratislava a ďalších slovenských futbalových klubov. „Ultras“ na sociálnej sieti vyzývajú na „pietny pochod“ od bratislavskej Hlavnej stanice k neďalekému Úradu vlády. Tam chcú zapáliť sviečky a „vystaviť vláde červenú“ kartu.

Tvrdé jadro fanúšikovskej základne slovenského futbalu na sociálnej sieti tvrdí, že protest neorganizuje, ale v pokynoch k sobotňajšiemu protestu dôrazne vyzýva účastníkov „pietneho pochodu“, aby sa vyvarovali akýchkoľvek výtržností či incidentov a mali po celý čas zakryté dýchacie cesty. Utras na Facebooku dokonca obviňujú políciu z toho, že do ich radov nasadí na pochod takzvaných agentov provokatérov, ktorých úlohou má byť vraj vyvolanie konfliktu medzi políciou a účastníkmi pochodu.

Fico o právnej neistote

Práve pred prípadnými stretmi medzi účastníkmi pripravovaného pochodu a políciou varuje expremiér a predseda Smeru Robert Fico. Podľa neho panuje na Slovensku právna neistota vo viacerých právnych otázkach.

„Čo bude vláda robiť, keď napríklad na proteste ľudí, ktorý sa koná v sobotu, nastane konflikt medzi demonštrantami a políciou? Hrozí takémuto človeku trest odňatia slobody na 1-5 rokov, ako je to v normálnej situácii alebo 12-25 rokov, poprípade doživotie, ako je to v krízovej situácii? Na Slovensku pretrváva obrovská právna neistota a najhoršie na tom je, že by vám na podobné otázky nevedel odpovedať ani samotný premiér,“ hovorí Fico.

Expremiér navyše tvrdí, že vláda v stredu schváleným zákonom zobrala ľuďom právo na náhradu škody alebo ušlého zisku, ak príde k obmedzeniu základných ľudských práv.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

170

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...