Slovensko podľa NKÚ nebolo pripravené na pandémiu

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Kompetentné inštitúcie, ktoré sú súčasťou krízového riadenia, neboli dostatočne pripravené na riešenie pandemickej situácie spôsobenej ochorením COVID-19. Konštatoval to Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR s tým, že na pandémiu nebola pripravená ani Správa štátnych hmotných rezerv.

Porovnanie vývoja cien a analýza nákupov ukazuje, že viaceré zdravotnícke pomôcky, vrátane chirurgických rúšok, masiek, ale aj rukavíc či ochranných oblekov boli neprimerane predražené. Kontrolóri upozorňujú tiež na to, že na Slovensku nebola od roku 2008 zadefinovaná potreba doplniť pohotovostné zásoby o vybrané zdravotnícke pomôcky aj napriek ohrozeniam, ktoré vyplývali z nekontrolovaného šírenia nebezpečných ochorení vo svete, akými boli prasacia chrípka, SARS či Ebola.

Až uznesenie vlády SR z 27. februára tohto roka rozšírilo zoznam pohotovostných zásob štátu o zdravotnícky materiál. Hovorca NKÚ Marek Papajčík to uviedol v tlačovej správe.

Nezrovnalosti v obstarávaní

Do rozšírenia zoznamu pohotovostných zásob na základe uznesenia vlády tak neboli na národnej úrovni k dispozícii žiadne zdravotnícke pomôcky, ktoré by sa mohli využiť na elimináciu dopadov nástupu epidémie či pandémie. NKÚ upozorňuje aj na nezrovnalosti v transparentnom obstarávaní zdravotníckych pomôcok nielen zo strany štátnych, ale aj samosprávnych inštitúcií či samotných nemocníc.

Značné nedostatky identifikovali analytici kontrolného úradu v nákupoch samosprávy mesta Bratislava. Zo sumy viac ako 730-tisíc eur, ktorá bola vyčlenená na riešenie mimoriadnej situácie, boli verejne prístupné len informácie o použití 5 300 eur. Ako príklad dobrej praxe uviedli kontrolóri Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý prehľadne zverejňoval nákupy zdravotníckych pomôcok.

Najdrahšie masky v Bratislave a Košiciach

V čase mimoriadnej situácie, teda od marca do mája, najdrahšie chirurgické masky alebo rúška nakupovali Bratislavský samosprávny kraj, mestá Košice a Bratislava. Mimo obdobia pandémie bola priemerná nákupná cena rúška v rozpätí 2 centy až 78 centov, pričom nákup tohto zdravotníckeho materiálu vykonávali viac-menej len nemocnice. Krízové obdobie významne zvýšilo nákupné ceny, ktoré sa vo viacerých tovaroch zvýšili viac ako desaťnásobne. V tomto období za najnižšie ceny nakupovali univerzitné nemocnice, maximálna cena za jednu chirurgickú masku alebo rúško sa v ich prípadoch vyšplhala na 1,50 eura. Správa štátnych hmotných rezerv zaplatila najviac 2,70 eura, maximálna cena v slovenskej metropole a meste Košice bola necelé 4 eurá. Cena chirurgickej masky alebo rúška obstaraného Bratislavským samosprávnym krajom skončila až na úrovni 4,56 eura. Výrazné cenové rozdiely zistil NKÚ aj pri nákupoch návlekov na obuv a ochranných oblekov.

Kontrolný úrad nabáda zodpovedné inštitúcie k nastaveniu jasných pravidiel, za akých sa vykonáva distribúcia pohotovostných zásob a akými skutočnými zásobami zdravotníckych pomôcok disponuje štát prostredníctvom Správy štátnych hmotných rezerv. “Princípy transparentnosti a hospodárnosti je nevyhnutné dodržiavať nielen v bežnom živote, ale i v čase mimoriadnych udalostí, pretože je to cesta posilňujúca dôveru verejnosti k štátnym, verejným inštitúciám,” konštatoval NKÚ.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Kotleba mal pozitívny test na koronavírus

Kotleba mal pozitívny test na koronavírus

Predseda strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba bol pozitívne testovaný na koronavírus. Predseda strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba mal pozitívny test na ochorenie COVID-19. Oznámil to vo svojom profile..