Oh nie, je to naživo? Zmätený premiér na samite EÚ komolil angličtinu. Zvažujem zmenu národnosti, znie od kritikov

Igor Matovič (Zdroj: SITA)

Premiérovo rozhodnutie nevziať so sebou na samit v Bruseli aj skúsenejšieho štátneho tajomníka Martina Klusa sa mu, zdá sa, vypomstilo. Pred rokovaním o možných spôsoboch zmiernenia klimatickej krízy sa vo svojom prejave zamotal a pretože netušil, že záznam beží naživo, začal sa novinárov so skomolenou angličtinou pýtať, či môže začať odznovu.

V Bruseli sa včera začal summit Európskej únie, ktorý sa zameriaval najmä na pobrexitovú dohodu a nové klimatické záväzky. Slovensko na stretnutí predsedov vlád a prezidentov jednotlivých členských štátov zastupoval iba premiér Igor Matovič.

Premiér totiž so sebou nezobral ani štátneho tajomníka rezortu zahraničia Martina Klusa, ktorý má agendu samitov na starosti. Dôvodom pre tento počin má má byť konflikt s predsedom SaS Richradom Sulíkom.

Porušuje protokol

Toto rozhodnutie hneď spočiatku kritizovali politickí analytici, ktorí vysvetľovali, že podľa protokolu premiéra na zahraničných cestách sprevádza minister zahraničných vecí alebo, v jeho zastúpení, štátny tajomník.

Svojím nediplomatickým rozhodnutím preto podľa nich riskuje, že v danej agende nebude mať dostatočný prehľad a skončí sa to fiaskom. A presne to sa aj stalo.

Nedopadlo to najlepšie

Premiér sa o rozruch postaral hneď na začiatku a to počas svojho krátkeho príhovoru pred samitom.

Už od začiatku sa premiér javil nezorientovane, nakoľko nevedel, že kamery bežia naživo, všetko je natáčané a hneď prístupné pre ľudí pred obrazovkami. Poslucháčom tak hneď v úvode so smiechom oznámil, že “nevie ako začať”.

Nasledoval krátky príhovor o ekológii a očakávaní, ktoré by v tomto smere mal samit naplniť.

“Oh nie, je to naživo?”

Hovoriac o plánoch, ktoré by Brusel mohol naplniť, aby zastavil klimatickú krízu, sa však premiér stratil vo svojich slovách a keďže bol stále v domnení, že nejde o priamy prenos, začal sa novinárov skomolenou angličtinou pýtať, či môže ísť ešte raz.

“…lebo keď my budeme zelenší pomaly za desať rokov ako stromy, keď to tak trošku odľahčím, a zároveň naši partneri si budú robiť z prírody naďalej niečo, čo je možné… môžem ísť ešte raz, či nie?… Can i go one time, next time? Yeah? Či nie?… No dobre, dám to asi kratšie.”

Po tom, čo sa premiér dozvedel, že záznam bežal, chytil sa s úsmevom za hlavu a opýtal sa: “Live? Oh, no… It’s live…” V preklade: “Naživo? Oh nie, je to naživo.”

Krátky prejav následne ešte skrátil a svojským spôsobom jednoducho oznámil, že sa bude pýtať, ako chce EÚ znížiť emisie skleníkových o 55 percent oproti roku 1990. Na záver dodal, že sa na rokovanie teší.

Zvažujem zmenu národnosti

Faux pas už komentovali viacerí analytici či politici. “Po vzhliadnutí tohto videa z Bruselu uvažujem o zmene národnosti. Mama je napoly Maďarka, napoly Talianka, otcova rodina pochádza z Moravy. Poraďte!!!” uviedol v reakcii politický analytik Ján Baránek.

“Summit EÚ je aj vždy reprezentáciou štátu. Po červenom koberci prichádzajú premiéri členských krajín a pred akreditovanými európskymi novinármi každý predseda vlády dá úvodné posolstvo. To, čo predviedol premiér Matovič nemožno inak nazvať ako hanba. Namiesto vyhadzovania štátneho tajomníka z delegácie by sa mal skôr pripraviť na dôstojnú reprezentáciu štátu,” uviedol zase poslanec strany Hlas-SD Peter Kmec.

Priatelia,Summit EÚ je aj vždy reprezentaciou štátu. Po červenom koberci prichádzajú premiéri členských krajín a pred akreditovanými európskymi novinármi každý predseda vlady dá uvodné posolstvo. To, čo predviedol premiér Matovič nemožno inak nazvať ako hanba. Namiesto vyhadzovania štátneho tajomníka z delegácie by sa mal skôr pripraviť na dôstojnú reprezentáciu štátu.👇

Posted by Peter Kmec on Thursday, 15 October 2020

— EST

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

223

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...