Baránek: ĽSNS to stačí dobre odkomunikovať a bude preferenčne rásť

Ján Baránek (Zdroj: Reprofoto Youtube/TA3)

Odsúdenie Mariana Kotlebu za šeky v hodnote 1488 eur strane ĽSNS pravdepodobne pomôže a bude percentuálne rásť, k zmene predsedu určite nedôjde a opätovným pokusom o rozpustenie strany sa treba vyhnúť, ak nechceme úplne radikalizovať spoločnosť, myslí si politický analytik Ján Baránek.

Predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu uznal Špecializovaný trestný súd vinným vo veci darovania šekov s kontroverznou sumou 1488 eur. Kotleba je tak vinný z podpory a propagácie sympatií k hnutiam potláčajúcim základné ľudské práva.

Okrem pokuty 500 eur dostal trest odňatia slobody na štyri roky a štyri mesiace. Nakoľko sa Kotleba odvolal, rozsudok ešte nie je právoplatný a bude o ňom rozhodovať Najvyšší súd SR.

Preferencie ĽSNS budú rásť

Politický analytik Ján Baránek pre portál Webnoviny uviedol, že ani takýto rozsudok nebude mať na stranu ĽSNS negatívny dopad. Práve naopak.

“V histórii sa ukázalo, že takéto zásahy môžu strane skôr pomôcť. Nevyvodzoval by som z toho fatálny záver,” tvrdí analytik.

Kotleba v parlamentných voľbách získal takmer tri štvrtiny odovzdaných hlasov, napriek tomu si Baránek nemyslí, že by jeho prípadný odchod strane uškodil.

Ak by ĽSNS podľa neho Kotlebovo obvinenie využila na to, aby z neho spravila obeť nespravodlivého súdneho procesu, strane by to naopak ešte získalo ďalšie hlasy.

“Je tam jasné previazanie strany na Kotlebu, ktorý je jej zakladateľom. Ak dobre odkomunikujú syndróm ublíženého, strane to môže pomôcť.”

Naďalej predsedom?

Baránek tiež nepredpokladá, že by sa predsedom strany stal počas Kotlebovej neprítomnosti niekto iný. Strana je naňho ako na zakladateľa naviazaná, a preto skôr predpokladá iný scenár.

“Nepredpokladám, že by sa ho vzdali a verejne sa od neho dištancovali. Možno by bol čestným predsedom,” uzavrel.

Analytik tiež varoval pred opätovnými pokusmi o rozpustenie strany z dôvodu extrémizmu. Takéto snahy by podľa neho mali presne opačný efekt.

“Aj negatívna reklama je reklama a pre časť obyvateľov vôbec nie je negatívna. Rozhodnutie rozpustiť stranu by mohlo dokonca časť spoločnosti radikalizovať,” myslí si.

— EST

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

205

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...