Démare vyhral už štvrtú etapu na 103. ročníku Giro d’Italia

Giro d'Italia (Zdroj: SITA)

Francúz Arnaud Démare z tímu Groupama-FDJ vyhral už štvrtú etapu na 103. ročníku Giro d’Italia. V šprintérskom závere 11. etapy s cieľom v letovisku Rimini zdolal Slováka Petra Sagana (Bora-Hansgrohe) a Kolumbijčana Álvara Josého Hodega (Deceuninck – Quick Step).

Démare potvrdil pozíciu najlepšieho šprintéra na tohtoročnom Gire a do bodovacej súťaže si jej líder pripísal ďalších 50 bodov. Spolu s bodom navyše zo šprintérskej prémii zvýšil náskok pred Petrom Saganom v boji o cyklámenový dres z 20 na 36 bodov. Tridsaťročný Slovák si pripísal už štvrté druhé miesto na svojom premiérovom Gire v kariére.

“V dnešnej etape sa nekonalo prekvapenie. Rovinatá etapa priniesla hromadný šprint. Družstvo opäť odviedlo veľmi dobrú prácu. V poslednom kilometri sme boli v prednej časti balíka a po poslednej ľavotočivej zákrute som nastúpil do záverečnej rovinky vo výbornej pozícii. Vydal som zo seba to najlepšie, ale na víťazstvo to nestačilo,” uviedol Peter Sagan na webe svojho tímu Bora-Hansgrohe. “Vedeli sme, že dnes budú pelotón kontrolovať šprintérske tímy, preto sme ich nechali robiť túto prácu. Do záverečného špurtu šiel Peter z tretej pozície, dosiahol veľmi dobrú rýchlosť, ale stačila na druhé miesto. Celkovo však môžeme byť za dnešok spokojní s výsledkom aj vystúpením celého tímu,” zhodnotil športový riaditeľ Bora-Hansgrohe Ján Valach.

Stredajšia 11. etapa na trase Porto Sant’Elpidio – Rimini (182 km) mala takmer úplne rovinatý profil a len jednu vrchársku prémiu IV. kategórie. Bola všeobecne označovaná ako jedna z najľahších na trase 103. ročníka Giro d’Italia s predpokladaným šprintérskym záverom. Ten sa aj odohral. Peter Sagan šprintoval zo štvrtého miesta a po víťaznom klasikárskom ťažení z predchádzajúceho dňa vyžmýkal zo seba všetky sily, no o viac než pol dĺžky bicykla nestačil na svojho veľkého rivala Démara. Až desiaty skončil Talian Elia Viviani (Cofidis), ktorého počas etapy zrazila motorka.

V pôvodnom úniku sa ocitla pätica pretekárov Mattia Bais (Androni Giocattoli – Sidermec), Fabio Mazzucco, Francesco Romano (obaja Bardiani CSF Faizane), Sander Armée (Lotto Soudal) a Marco Frapporti (Vini Zabú KTM). Ešte 60 km pred cieľom mali náskok 3:26 min, ale potom sa táto skupina začala trhať. V posledných 30 km zostala vpredu už len dvojica Armee a Bais a v posledných 20 km bol vpredu už len Belgičan Armée s vyše 2-minútovým náskokom. Napriek veľkej snahe 34-ročný skúsený jazdec Lotto Soudal svoj náskok až do cieľa neudržal a 6 km pred “páskou” sa jeho hrdinský pokus skončil.

V uliciach prímorského letoviska Rimini sa tak napokon odohral očakávaný súboj šprintérov o etapové víťazstvo. Posledné tri kilometre mali technický profil, cyklisti museli zdolávať kruhové objazdy, šikany a rad zákrut popri mori. Posledných 600 m už bola rovinka až do cieľa. Ešte predtým 2 km pred cieľom bol vpredu trojčlenný šprintérsky vlak tímu Groupama-FDJ pre Arnauda Démara, ale hneď za nimi aj Maciej Bodnar a Peter Sagan. V závere Démare vyťažil z výbornej práce svojho tímu a pripísal si už štvrté víťazstvo na Corsa Rosa 2020 a celkovo štrnáste v tejto sezóne.

Na čele celkového priebežného poradia zostal Portugalčan Joao Almeida z tímu Deceuninck – Quick Step s náskokom 34 sekúnd pred Holanďanom Wilcom Keldermanom (Sunweb) a 43 sekúnd pred Španielom Pellom Bilbaom (Bahrain – McLaren). Petrovi Saganovi patrí 77. priečka s mankom 1:07:39 min na Almeidu.

“Mladíci v našom tíme odviedli enormnú prácu, aby stiahli náskok Sandera Arméeho a napokon ho aj dostihli. Moji traja vodiči ma dostali do perfektnej pozície v závere a cítil som dostatok sily v nohách, aby som dobre zašprintoval. Keď som šiel na Giro d’Italia, ani som nepremýšľal o štyroch etapových víťazstvách. Klobúk dolu pred mojimi tímovými kolegami, že mi tak pomáhajú,” uviedol Arnaud Démare v tlačovej správe organizátorov.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...