Uhrík: ĽSNS vie fungovať aj bez Kotlebu

Milan Uhrík (Zdroj: SITA)

Špecializovaný trestný súd v Pezinku zatiaľ neprávoplatne odsúdil predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu na 4 roky a 4 mesiace za šeky so sumou 1488. Čo si o tomto rozsudku myslí člen ĽSNS a europoslanec Milan Uhrík? Pýtali sme sa ho na pocity z rozsudku a ako by videl prípadnú budúcnosť strany, pokiaľ by sa jej predseda ocitol za mrežami.

V nedeľu 12. októbra dospel k záveru súdny spor s predsedom strany ĽSNS Marianom Kotlebom. Toho sudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Ružena Sabová zatiaľ odsúdila na 4 roky a 4 mesiace väzenia za podporu a propagáciu sympatií k hnutiam potláčajúcim základné ľudské práva. Rozsudok je však zatiaľ neprávoplatný, predseda ĽSNS sa odvolal.

Pojednávanie sa týkalo podujatia na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici, ktoré sa odohralo v roku 2017. Kotleba vtedy odovzdal pred pozvanými hosťami trom rodinám finančný dar formou symbolických šekov vo výške 1 488 eur.

Osudnou sa mu stala práve spomínaná suma. Orgány činné v trestnom konaní upozornili, že v danom čísle sa skrýva nacistická a rasistická symbolika. Napríklad číslovka 14 v kombinácii s číslom 88 sa používa v nacistickej symbolike, kde odkazuje na pozdrav „Heil Hitler“.

Mal dostať viac

V neprávoplatnému rozsudku súdu sa krátko po jeho vynesení vyjadrili aj mnohí poslanci. Rozsudok aj s trestom privítal napríklad štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS), ktorý polemizoval, prečo predseda ĽSNS nedostal rovno 8 rokov a 8 mesiacov basy. Podobnú myšlienku zdieľal aj poslanec Ondrej Dostál.

Ministerka pre investície a regionálny rozvoj Veronika Remišová (Za ľudí) zase uviedla, že Kotleba a jeho spoločníci sympatizovali s nacizmom už dlho, preto by nemalo byt takéto správanie v demokratickej spoločnosti akceptované a to ani zoči voči argumentu o slobode.

To, že tento rozsudok spoločnosť možno nepochopí, si myslí politický analytik Eduard Chmelár. Ten podotýka, že mnoho ľudí by mohlo začať brať Kotlebu ako martýra. K jeho odsúdeniu prišlo podľa neho neskoro a v nesprávny čas.  

Absurdné konštrukcie

Čo si však o rozsudku myslia priamo v strane? Denník Slovensko oslovil druhého najsilnejšieho muža kotlebovcov, europoslanca Milana Uhríka.

„Čo sa týka tej obhajoby, tam sa samozrejme pán Kotleba radil doslova s tímom špičkových právnikov, čiže predpokladám, že ten spôsob vedenia obhajoby mal legitímne pozadie,“ odpovedal europoslanec a dodal, že v morálnej rovine je odsúdenie človeka za nejaké čísla absurdné.

Nesúhlasí s názorom sudkyne Sabovej, že v prípade zavážil aj kontext minulosti Mariana Kotlebu, pretože „potom by sa to dalo účelovo vykonštruovať“. „Ona ho obviňuje z niečoho, čo si on údajne myslel a čo on údajne chcel propagovať,“ podotýka Uhrík.

Zvládneme to

Pripustenie takýchto konštrukcií pri súdnych procesoch je podľa neho nebezpečný precedens, pretože by sa dalo v podstate na hocikoho vykonštruovať skoro hocičo. Uhrík je ohľadom budúcnosti optimista.

„Rozsudok nepotvrdia v odvolacom konaní, ak má Najvyšší súd SR aspoň trochu nejakej triezvosti a súdnosti, tak tú obžalobu musí zmiesť zo stola. Je nemožné, aby v demokratickej spoločnosti na základe takto vykonštruovaných argumentov niekto poslaný za mreže,“ tvrdí europoslanec.

Možné fungovanie strany po takomto rozsudku je preto podľa neho hypotetická otázka. Uhrík je však presvedčený, že by strana schopná fungovať aj bez Kotlebu. Ďalšou dôležitou otázkou bolo, ako tento proces ovplyvní preferencie strany.

Čo so stranou

Podľa Uhríka sú tu možné v podstate len dva scenáre. Buď ľudí nahnevá takýto rozsudok a pomôže im otvoriť oči, že nežijeme v slobodnej spoločnosti, ale „pod tlakom liberálnej totality, ktorá sa veľmi podobá tej boľševickej“. Druhá možnosť je tá, že rozsudok by mohol niektorých ľudí od strany odplašiť, avšak verí, že práve ich voličov to len utvrdí v ich presvedčení.

V súvislosti s rozsudkom sa však spomína aj možnosť rozpustenia strany ĽSNS. Podľa Uhríka nie je vylúčené, že by sa o niečo také ich odporcovia pokúsili.

„Keď sa pozrieme, ako sa pán prokurátor Honz snaží prenasledovať každého názorového oponenta súčasného liberálneho systému… naozaj urputne prenasledujú každého, kto prejaví názor, že by veci mohli fungovať inak ako dnes,“ tvrdí europoslanec.

Symbolika 1488

Číslo 14 v sume 1 488 podľa orgánov činných v trestnom konaní predstavuje vetu „we must secure the existence of our people and a future for white children“ (musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane.

Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav Heil Hitler, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

— JOR, TOD, SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

95

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...