Rusko-americká posádka smeruje na ISS, doraziť má mimoriadne rýchlo

Ilustračný obrázok (Zdroj: Unsplash.com)

Trojica astronautov v stredu úspešne vzlietla z ruského kozmodrómu Bajkonur a smeruje na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Po prvý raz pritom použili zrýchlený manéver a cesta by im mala trvať len tri hodiny. Predošlé cesty na ISS trvali dvojnásobne dlhšie.

Sergej Ryžikov a Sergej Kud-Sverčkov z ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos a Kate Rubins z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) na vesmírnej stanici strávia pol roka. Pridajú sa k americkému astronautovi Chrisovi Cassidymu a ruským kozmonautom Anatolijovi Ivanišinovi a Ivanovi Vagnerovi, ktorí sú na orbite od apríla a na Zem by sa mali vrátiť o týždeň. Posádka bude vo vesmíre robiť pokusy a tiež sa pokúsi nájsť presné miesto v ruskej sekcii ISS, odkiaľ pomaly uniká kyslík. Únik nepredstavuje pre posádku bezprostredné nebezpečenstvo, uvádza agentúra AP.

V dôsledku pandémie nového koronavírusu astronauti pred odletom do vesmíru absolvovali niekoľkotýždňovú karanténu. “Strávili sme dva týždne vo Hviezdnom mestečku (výcvikové centrum pri Moskve, pozn. red.) a 17 dní na Bajkonure vo veľmi prísnej karanténe,” povedala Rubins v utorok počas tlačovej konferencie. “Pri každej komunikácii s členmi posádky sme mali na sebe masky. Dvakrát sme podstúpili PCR testy a tiež trikrát antigénové rýchlotesty,” vysvetlila.

V novembri by Rubins, Ryžikov a Kud-Sverčkov mali na ISS privítať členov prvej operačnej misie lode Crew Dragon, za ktorou stoja NASA a spoločnosť SpaceX, Američanov Victora Glovera, Michaela Hopkinsa a Shannon Walker a ich japonského kolegu Sóičiho Nogučiho z agentúry JAXA. Presný termín letu ešte nestanovili.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

3

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...