Sagan predviedol excelentný výkon a dočkal sa víťazstva

Peter Sagan víťazí na Giro d'Italia (Zdroj: SITA)

Trojnásobný majster sveta v cyklistike Peter Sagan triumfoval v utorňajšej 10. etape Giro d’Italia. Ukončil tak viac ako ročné čakanie na víťazstvo.

Etapa, ktorá mala zvlnený charakter predviedla tú pravú cyklistiku. Diváci mohli vidieť už od začiatku vysoké tempo v pelotóne. Sagan sa pokúšal o únik už 20 kilometrov po štarte, ale neúspešne. Medzitým nemecká stajňa Bora – Hansgrohe nastolila veľmi vysoké tempo a kontrolovala čelo balíka.

Zhruba 130 kilometrov do cieľa sa ku Saganovi pridali ďalší jazdci a za zmienku stojí výborná spolupráca s talianskym majstrom sveta Fillipom Gannom. Náskok na hlavný balík sa postupne zvyšoval, ale opäť sa objavil syndróm Sagan, keď Slovákovi opäť nikto nechce vystriedať. Nakoniec sa však utvoril platný vedúci únik, ktorý si udržiaval konzistentný náskok. Únik pozostával s jazdcov ako Davide Villela, Ben Swift, Giulio Ciccone, Stéphane Rossetto, Filippo Ganna, Dario Cataldo, Simon Clarke, Peter Sagan, Nicolas Edet, Jhonatan Restrepo a Ignatas Konovalovas.

Demare začal bojovať

Francúzsky tím Groupama – FDJ sa zaradil na čelo pelotónu a začal sťahovať náskok, pretože Arnaud Demare vyzeral byť v dobrej forme. Po 15 kilometroch to francúzsky celok vzdal a zaradil sa do stredu balíka. Zvýšila sa tak Saganova šanca na zníženie náskoku v boji o cyklámenový dres. Ku spomínanému zníženiu prišlo na šprintérskej prémii, kde si Sagan postrážil prvé miesto.

Strojové – bezchybné tempo Sagana

Zhruba 40 kilometrov do cieľa sa začalo pretekať. Zo sedla si vystúpil Dario Cataldo, zachytiť útok sa podarilo len Benovi Swiftovi. Sagan nezaháľal, pripojil sa k tejto dvojici, keď sa už išlo vysoké tempo v stúpaní na kopec 3. kategórie. Sagan sa držal ako kliešť aj na najstrmšom stúpaní etapy, keď mal kopec v jednej časti dokonca 24 % sklon. 

Ben Swift sa odhodlal zaútočiť 18 kilometrov pred cieľom a vzal si so sebou aj Sagana. Nasledoval posledný prudký kopec etapy, kde sa Sagan zdvihol zo sedla a z posledných síl vyšiel na vrchol už úplne osamote. Náskok na hlavný balík a prenasledovateľa z tímu Bahrain – Mclaren bol približne 30 sekúnd. V závere ukázal svoje tempárske skúsenosti a zaslúžene vydreté víťazstvo si nenechal uniesť.

Zopár faktov

  • posledné víťazstvo dosiahol Peter Sagan ešte 10. júla na Tour de France 2019
  • jazdec, ktorý dokázal vyhrať etapu na všetkých troch grand tour (Giro, Tour, Vuelta)
  • 17 víťazstiev na grand tour a 23. miesto v historickom poradí

— Rastislav Harakaľ

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

34

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Shiffrinová avizuje návrat v novembrových slalomoch v Levi

Shiffrinová avizuje návrat v novembrových slalomoch v Levi

Nevyšlo jej to v závere minulej sezóny vo švédskom Aare, ani v úvode nového súťažného ročníka v rakúskom Söldene. V prvom prípade zrušil posledné preteky sezóny SP 2019/2020 koronavírus, v druhom prípade ju vyradil boľavý chrbát. Do tretice..