WHO: Tvorenie kolektívnej imunity voľným šírením vírusu je nemorálne

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus odmietol tvorenie kolektívnej imunity voľným šírením vírusu ako reakciu na pandémiu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Kolektívna imunita vzniká, keď dostatočne veľká časť komunity získa imunitu voči ochoreniu prostredníctvom očkovania alebo masového rozšírenia choroby. Keďže zatiaľ nie je k dispozícii vakcína, viacerí navrhovali, že treba nechať koronavírus voľne sa šíriť v populácii. Podľa Ghebreyesusa je však tento prístup “vedecky a eticky problematický”.

Šéf WHO počas tlačovej konferencie v pondelok upozornil, že naďalej nepoznáme dlhodobé následky nákazy koronavírusom, ani to, ako dlho trvá a aká silná je imunita voči nemu. “Kolektívnu imunitu vytvoríte ochranou ľudí pred vírusom, nie tým, že ich vírusu vystavíte,” skonštatoval s tým, že “nikdy v dejinách verejného zdravia nebola kolektívna imunita použitá ako stratégia v reakcii na epidémiu, a už vôbec nie pandémiu”.

Testy séroprevalencie, teda zistenie prítomnosti protilátok v krvi, podľa jeho slov naznačujú, že vo väčšine krajín bolo vírusu vystavených len asi 10 % ľudí. “Nechať COVID-19 nekontrolovane cirkulovať by tak znamenalo dovoliť zbytočné infekcie, utrpenie a smrť,” uviedol.

Celosvetovo dosiaľ potvrdili nákazu koronavírusom u viac ako 37 miliónov ľudí a vyše milión jej podľahol. Vedci v súčasnosti pracujú na vývoji stoviek vakcín, pričom mnohé z nich sú už vo fáze pokročilých klinických testov. Žiadna však zatiaľ nebola medzinárodne schválená na použitie.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

2

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...