Chmelár: Budeme veľmi radi, keď Kotleba nevyjde z väzenia ako nový premiér

Marian Kotleba (Zdroj: SITA)

Rozsudok v prípade Kotlebu a šeku vo výške 1488 eur spoločnosť nepochopí, pretože ho vníma len ako charitatívny dar, myslí si bývalý vysokoškolský pedagóg a politický analytik Eduard Chmelár. Obáva sa tiež toho, že z Kotlebu sa stane martýr a posilní tak svoje politické preferencie. Fašizmus sa podľa neho nedá odstrániť nejasnými súdnymi procesmi, ale len zlepšením sociálnej situácie ľudí a posilnením ich vzájomnej solidarity.

Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Ružena Sabová včera vyniesla rozsudok o tom, že Marian Kotleba je v prípade darovania šekov vo výške 1488 eur vinným.

Podľa sudkyne nešlo v jeho prípade o bežné čísla, pretože okolnosti v prípade Kotlebu nasvedčujú tomu, že ide o znak extrémizmu, ktorým sa v danej dobe netajil.

Jeho odsúdenie si vyžiadalo reakcie zo strany politických analytikov, ako aj samotných politikov. Na sociálnej sieti sa k nemu vyjadril aj Eduard Chmelár.

Zmiešané pocity

Analytik tvrdí, že z tohto rozsudku má zmiešané pocity, pretože prípad číselnej symboliky nemusí spoločnosť prijať ako dostačujúci dôkaz Kotlebovho spojenia s fašizmom. Z histórie podľa neho poznáme viacero prípadov, kedy mohli sudcovia Kotlebu odsúdiť jednoznačne, ale chýbala im vôľa.

“Táto spoločnosť už mala oveľa lepšie príležitosti odsúdiť vodcu slovenských fašistov: keď bol ešte len pouličný bitkár, keď hajloval, keď sa promenádoval po Námestí SNP v Banskej Bystrici v pseudogardistickej uniforme, keď vykrikoval, že Slovenské národné povstanie bolo boľševickým pučom atď.”

Osuský a Dostál to skomplikovali

Podľa Chmelára za to do istej miery môžu poslanci Peter Osuský a Ondrej Dostál a ich “Zákon o osvienčimskej lži” z roku 2001. Táto novela totiž akýmkoľvek spôsobom zakázala popieranie, spochybňovanie, schvaľovanie alebo ospravedlňovanie holokaustu.

Podľa Chmelára poslanci dosiahli len to, že sympatizanti fašizmu začali svoje názory šíriť sofistikovanejším spôsobom, a preto v konečnom dôsledku nie je možné priamo ich usvedčiť a spoločnosť má pocit, že sa im deje krivda.

“Osuský a spol svojou insitnou historizujúcou nadprácou dosiahli akurát to, že náckovia sa začali kontrolovať a hlavne pretvarovať. Uniformy vymenili za zelené tričká a saká, začali sa vykrúcať, vyhýbať priamym odpovediam, vyhovárali sa, že nie sú historici a podobne. Všetko, čo liberáli touto novelou zákona dosiahli, bol fakt, že ľudia prestali byť na neonacistické prejavy citliví, niektorí zabúdali, iní sa začali pýtať – čo je na tých chlapcoch fašistické?”

Z fašistu martýr

Na zastavenie fašizmu sme podľa Chmelára nastavili po prvé zlú taktiku a po druhé nesprávny čas. Fašizmus sa podľa jeho slov nachádza v spoločnosti aj v takých radikálnych formách, ktoré Kotlebove výroky a činy pokladajú za priemer.

Zároveň je podľa neho bežnému človeku číselná symbolika veľkou neznámou a s Kotlebom v tomto prípade skôr sympatizujú, pretože sumu 1488 považujú len za charitatívny dar.

Chmelár sa preto podľa svojich slov z rozsudku nedokáže tešiť. Existuje podľa neho viacero príčin, pro ktoré by verejnosť mala zostať v strehu.

“Jednak preto, že rozsudok zatiaľ nie je právoplatný a Kotleba sa odvolal na Najvyšší súd SR. A jednak preto, že štyri roky je príliš málo na to, aby z toho väzenia nevyšiel neonacistický vodca ako martýr. Vieme, že Hitlera väzenie posilnilo, napísal v ňom Mein Kampf. Pri súčasnom nestabilnom vývoji budeme veľmi radi, keď Marián Kotleba nevyjde z väzenia ako nový premiér,” píše analytik.

Ako fašizmus poraziť

Chmelár sa tiež zamýšľa nad tým, že pre úplné porazenie fašizmu je potrebné riešiť základné spoločenské problémy a neopomínať rastúce odcudzenie spoločnosti a jej sociálne problémy.

“Jediný účinný nástroj, ktorý ešte máme a ktorý sme nevyužili, je vykoreniť príčiny fašizmu. Nespravodlivosť, chudobu, vylúčenosť, nevymožiteľnosť práva. Dovtedy môžeme usporadúvať besedy s pamätníkmi holokaustu, pripomínať zverstvá nacizmu a varovať kohokoľvek a kdekoľvek – táto zbraň bude strácať účinok,” dodáva.

— EST

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

138

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...