Pellegriniho „áno“ vláde s Kiskom? Neprijateľné monštrum. Nemal to povedať, reagujú smeráci

Peter Pellegrini a Andrej Kiska (Zdroj: SITA)

Predseda vlády Peter Pellegrini pripustil, že by si vedel predstaviť Smer v jednej vláde aj so stranou exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí. Uviedol to v politickej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo. S Pellegriniho odpoveďou však nesúhlasí viacero smerákov. Kiska navyše od vzniku svojej strany vylučuje spoluprácu so Smerom.

Na otázku, či by si vedel predstaviť vládu, v ktorej by sedel spolu s Andrejom Kiskom, premiér mohol odpovedať iba áno alebo nie. Svojou odpoveďou však pripustil, že by to bolo možné. Exprezident pritom ešte v lete vyhlásil, že do vlády so Smerom by jeho strana Za ľudí nikdy nešla, a to ani v prípade, že lídrom na kandidátke už nebude Robert Fico.

O spolupráci až po voľbách

Odpoveď Petra Pellegriniho práve nenadchla poslanca parlamentu a dlhoročného člena Smeru Dušana Jarjabka, ktorý pre Denník S uviedol, že ide o názor predsedu vlády a dodal, že všetko sa ukáže až po parlamentných voľbách.

„My sa veľmi zdržanlivo vyjadrujeme, čo bude po voľbách, pretože o tom rozhodnú voliči a všetky reči, ktoré sú predvoľbami skončia a nakoniec sa robia ústupky,“ povedal poslanec. Ozrejmil, že osobne s takouto spoluprácou nesúhlasí.

V podobnom duchu sa vyjadril aj poslanec Ľuboš Blaha, podľa ktorého je odpoveď predsedu vlády vytrhnutá z kontextu. „Smer má roky konzistentné stanovisko, že nikoho zo spolupráce pred voľbami nevylučuje, takže pán premiér nemohol povedať nič iné než áno, ale to neznamená, že by sme Kisku nejako omilostili,“ uviedol Blaha pre Denník S s tým, že on osobne by nechcel byť ani poslancom za vládnu stranu, ktorá by spolupracovala s Kiskom.

Aj ďalší smerák Marián Kéry priznal, že sa v tomto smere s premiérom nezhoduje. „Smer nikdy nepatril k stranám, ktoré pred voľbami hovorili o tom, s kým pôjde a nepôjde do vládnej koalície,“ povedal poslanec. Pellegrini to mal podľa neho zložité, keď mal odpovedať len áno alebo nie. Kéry by vraj na takú otázku jednoslovne neodpovedal.

Jarjabek: Všetci chcú byť so Smerom

Okrem exprezidentovej strany Za ľudí odmietli so Smerom po voľbách spolupracovať aj predstavitelia mimoparlamentnej predvolebnej koalície Progresívne Slovensko/Spolu a rovnako sa vyjadrili aj ďalšie opozičné strany. Napriek tomu si Dušan Jarjabek myslí, že situácia je opačná, ako sa zdá.

„V koalícii so Smerom chcú byť všetci. Aj tí, ktorí dnes tvrdia, že nie. Ja si skôr myslím, že koalícia sa bude vytvárať nie na základe toho, aká strana čo povedala, ale na základe programu a pôjde skôr o výhrady voči ľuďom, ktorí v tých stranách sú, ako voči programom,“ uviedol.

Kiska, premiéri a koalícia

Jarjabek zopakoval, že podľa neho treba počkať, čo bude po voľbách. Neodpustil si však kritiku na adresu bývalej hlavy štátu.

„Ja som pána Kisku nebral vážne ani ako prezidenta, ani ako súkromnú osobu, pretože nemá vysporiadané isté veci a nevyvrátil isté podozrenia. Podľa môjho názoru, ešte v čase, keď bol prezidentom, zneužil svoju funkciu na stranícke účely. Netvrdím, že to bolo nelegitímne, ale bolo to určite neetické. Teraz ide o to, čo všetko ešte vyjde do volieb najavo o ľuďoch ktorí ašpirujú na to, aby sa stali poslancami, respektíve premiérmi. Ja čakám, kým sa pán prezident očistí, tak isto ako iní, ktorí sú, možno právom, možno neprávom, do niečoho namočení. Kiska má čo dokazovať alebo vyvracať“ povedal Jarjabek.

Do exprezidenta sa obul aj poslanec Blaha, ktorý je známy svojimi tvrdými, niekedy až kontroverznými, vyjadreniami na adresu členov opozície. „Je to proste daňový podvodník, pozemkový podvodník, úžerník, absolútne neprijateľné monštrum. Je nemysliteľné, aby Smer spolupracoval s daňovým podvodníkom. Ten človek patrí do basy a nie do vlády,“ povedal Blaha. Premiér podľa neho nemal inú možnosť ako pripustiť spoluprácu s Kiskom, pretože Smer nikoho vopred nevylučuje z povolebnej spolupráce. Pri otázke Denníka S, či by takto musel Pellegrini odpovedať, aj keby šlo o možnú spoluprácu s kotlebovcami, však Blaha konštatoval, že to už je „väčší extrém“ .

Podľa Kéryho bol Andrej Kiska od nástupu do funkcie zaujatý voči Smeru. „Z veľkej časti suploval opozíciu, ktorá bola naozaj neschopná. Bil do nás pri každej príležitosti a robí to aj teraz. Nemyslím si preto, že je to práve partner, po ktorom by strana Smer-SD nejako túžila,“ dodal Kéry.

— Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...