Rozhodnuté: Kotleba je v kauze šekov vinný, dostal vyše štvorročný trest

Marian Kotleba (Zdroj: SITA)

AKTUALIZOVANÉ O 20:18 V prípade kontroverzných šekov predsedu ĽSNS vo výške 1488 eur dnes sudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Ružena Sabová vyniesla rozsudok. Marian Kotleba je vinný z podpory a propagácie sympatií k hnutiam potláčajúcim základné ľudské práva. Dostal štyri roky a štyri mesiace trestu odňatia slobody v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Odvolať sa môže. Záverečná reč tohto poslanca NR SR trvala približne 8 hodín, pričom ju sudkyňa neraz prerušila a udelila obžalovanému aj pokutu vo výške 500 eur.

Dnes pokračovalo súdne pojednávanie s predsedom ĽSNS Marianom Kotlebom. Ten bol obžalovaný v prípade darovania šekov vo výške 1488 eur. Na pojednávanie prišiel pár minút pred jeho začatím v rúšku, ktoré mu neprekrývalo nos. Rúško zdobil nápis 1984, ktorý má odkazovať na slávny román britského spisovateľa Georgea Orwella o totalitnej spoločnosti.

Pojednávanie začalo v ranných hodinách záverečnou rečou Petra Kupku, obhajcu Mariana Kotlebu. V rámci svojho príhovoru citoval aj stanovy politickej strany ĽSNS, ktoré podľa neho vychádzajú z demokratických princípov. Aj preto bola záverečná reč pomerne dlhá. Advokát avizoval trvanie príhovoru v dĺžke dve hodiny.

Kvetináč za 14,88€ mal dokazovať, že suma 1 488€ je náhodná

Podľa jeho slov je tiež nelogické spájať šeky predsedu ĽSNS s nacizmom, nakoľko sa Kotleba vraj snažil pomáhať ľuďom so zdravotným postihnutím, ktorých nacisti naopak vyhladzovali. Advokát tiež vyzdvihol aktivity obžalovaného za jeho pôsobenia v Banskobystrickom samosprávnom kraji.

Sumu 1488 eur sa snažili obhájiť tým, že ide jednoducho o náhodu. Vymenoval tiež niekoľko produktov, ktoré sa predávajú za sumu 14,88 eur, ako napríklad kvetináč či solárna led lampa. Vyratúvanie trvalo niekoľko minút a podľa Kupku naozaj dokazuje, že suma nie je nezvyčajná.

Skôr ako sudkyňa reč obhajcu ukončila z dôvodu vybočovania z medzí prejednávanej veci, citoval Kupka z článkov, kde samotní Rómovia o sebe hovoria ako o „cigánoch“, čím sa snažil obhájiť normálnosť pojmu „cigán“, ktorý Marian Kotleba používal počas procesu na označovanie Rómov. Znalec z Ústavu rómskych štúdií Prešovskej univerzity totiž na súde tvrdil, že pomenovanie „cigán“ vnímajú Rómovia urážlivo.

Kotleba: Dôkazy v môj prospech boli odignorované

Kotleba svoju záverečnú reč rozdelil do 15 častí. Uviedol, že počas procesu nebolo zahrnuté množstvo dôkazov. „Dôkazy, ktoré mohli byť aspoň trochu v môj prospech, orgány činné v trestnom konaní odignorovali.“ Zároveň obžalovaný skonštatoval, že prokuratúra účelovo rozdelila sumu 1 488, ktorá bola na šekoch na 14 a 88. Z tohto dôvody nemal podľa neho súd podanú obžalobu vôbec prijať. „Ja odmietam, aby zo strany prokurátora mi bolo prikazované, že takúto sumu môžeme odovzdať a takúto už nie,” vyhlásil Marian Kotleba.

Sumu 1488 hájil aj uvedením niekoľkých zmlúv z centrálneho registra zmlúv, ktorých plnenie bolo vo výške 1488 eur alebo 14 eur a 88 centov. Potvrdzuje to podľa neho to, že ide o bežnú sumu. „V intervale od 0 po 1488 sa totiž nachádza 146 rôznych čísel, ktoré v sebe obsahujú 14 a 88,“ tvrdil.

Zaujímal sa aj o to, či by bol rovnako súdený, ak by sumu na šeky napísal rímskymi číslami. „Mám troch dobrých advokátov, ale ani jeden z nich mi nevedel odpovedať,“ tvrdil. Predseda ĽSNS dokopy rečnil zhruba celý pracovný deň, pričom od kauzy výrazne odbočoval. Spomenul aj pochybnosti o očkovaní a snažil sa poukázať na to, že liberálom nezáleží na životoch postihnutých tak ako kotlebovcom, nakoľko umožňujú eutanáziu.

Sudkyňa mu udelila pokutu 500 eur

Súdu chcel predstaviť aj návrhy zákonov, ktoré predkladal v minulom volebnom období. Sudkyňa ho však prerušila a adresovala mu výzvu, aby legislatívne návrhy ĽSNS nečítal. Keďže Marian Kotleba napomenutie nerešpektoval, bola mu udelená pokuta 500 eur. „Považujem to za brutálny zásah do mojich práv,“ reagoval predseda ĽSNS.

„Prokurátor v celom konaní spájal mňa ako fyzickú osobu s našou politickou stranou a mojou pozíciou ako poslanca a predstaviteľa strany,“ vysvetlil s tým, že v reči sa ďalej venoval svojim vystúpeniam v NR SR. Tie mali dokazovať, že zastáva demokratické názory a v parlamente nepropagoval neonacizmus.

Sudkyňa Sabová ho prerušila aj druhýkrát a varovala ho, že za pohŕdanie súdom môže dostať trest až 2 roky väzenia. „Obžalovaný sa svojím spôsobom, vlastnými formuláciami vyjadruje ku skutočnostiam v obžalobe. Súd nemôže diktovať obžalovanému, akým spôsobom má používať poznámky a pripravené texty,“ spochybnil tvrdenia sudkyne advokát Rosina.

Kotlebovi sa údajne zvýšila teplota

Po 5 hodinách záverečnej reči vyhlásila sudkyňa krátku prestávku. Marian Kotleba s obhajcami žiadali o dlhšiu pauzu, nakoľko obžalovanému mala stúpať telesná teplota. Uviedol, že ju má zvýšenú od rána, a preto pri príchode ani nepodpísal prehlásenie o tom, že nemá príznaky Covid-19.

Sabová túto žiadosť odmietla a upozornila ich na skutočnosť, že obžalovaný avizoval záverečnú reč dlhú iba tri a pol hodiny. Po hygienickej prestávke predseda ĽSNS pokračoval vo svojej reči aj šiestu hodinu.

Mazureka označil Kotleba za symbol demokracie

Predseda ĽSNS vo svojom vyjadrení spomenul aj poslancov parlamentu za svoju stranu. Obhajoval poslancov Milana Mazureka, ktorý je vraj vzorom demokracie či Ondreja Ďuricu, ktorých prokurátor označil za neonacistov, s čím Kotleba nesúhlasí a upriamil pozornosť aj na Ďuricovu bezpečnostnú previerku, ktorá mu má dávať kredibilitu.

„Ukázalo sa, že je to znôška subjektívnych pocitov,“ zhodnotil krátko na to záverečnú reč prokurátora Kotleba. Politik po asi siedmich hodinách trvania súdu požiadal o odročenie pojednávania, avšak sudkyňa Ružena Sabová mu nevyhovela. „Pokračujeme v pojednávaní,“ odmietla návrh Kotlebu, ktorý opätovne začal namietať jej zaujatosť, o čo sa pokúšal už v minulosti. Najvyšší súd mu ale vtedy nedal za pravdu.

Sabová obžalovanému: Prezentujete sa pred médiami

Sabová následne Kotlebovi vytkla, že opäť odbáča od témy. „Vy neprednášate záverečnú reč, ktorá by smerovala k rozhodnutiu súdu. Vy sa prezentujete. Pred médiami sa prezentujete,“ povedala Sabová Kotlebovi.

Politik sa ujal záverečného slova krátko po pol siedmej večer. Počas toho diponujúc mnohými materiálmi skonštatoval, aké všetky články v médiách mohli úsudok Sabovej ovplyvniť v jeho neprospech. Robil tak niekoľko desiatok minút. Žurnalisti v tomto kontexte upozornili, že Sabová bola súčasťou senátu, ktorý aj napriek verejnému a mediálnemu tlaku začiatkom septembra oslobodil Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú v prípade Kuciak.

„Od 18:32 do 19:17 obžalovaný využil právo posledného slova tak, že čítal články z médií. Povedal, že jeho to tiež nebaví,“ nadiktovala sudkyňa do zápisnice pred ďalšou prestávkou.

Vraj nešlo o bežné čísla

Po nej skonštatovala, že politik je vinný. Sudkyňa o priebehu deja pri darovaní šekov nemala žiadne pochybnosti a ako silný dôkaz vraj zavážilo, že jeden zo svedkov predložil darovaciu zmluvu.

Sudkyňa sa nechala počuť, že argument o bežných číslach v tomto prípade neplatí. „Takéto čísla majú význam len pri spojení s inými okolnosťami, a to s okolnosťami, ktoré vykazujú znaky extrémizmu. Preto sa súd zameral na to, či takéto okolnosti boli zistené u obžalovaného, a to v dobe, keď čísla prezentoval,“ vysvetľovala Sabová.

Verdikt zatiaľ nebude mať žiadny dopad na obžalovaného ani na samotnú stranu. Zmenilo by sa to za tých okolností, ak by rozhodnutie v budúcnosti potvrdil Najvyšší súd, kam zrejme poputuje jeho odvolanie.

Text bol spracovaný z online výstupov Denníka N, portálu Aktuality a SME.

— Veronika Danková/Tomáš Dugovič/SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

51

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Korčok je po návrate z rokovaní v Luxemburgu v karanténe

Korčok je po návrate z rokovaní v Luxemburgu v karanténe

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) sa minulý týždeň vrátil zo stretnutia šéfov diplomacií Európskej únie. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) je v karanténe. Pre agentúru SITA to potvrdil riaditeľ tlačového odboru..