Univerzita v USA čelí vládnej žalobe. Vraj preferuje černochov na úkor Aziatov a belochov

Internáty univerzity Yale (Zdroj: Facebook)

Yaleova univerzita vo výberovom konaní znevýhodňuje belošských a ázijských žiadateľov o bakalárske štúdium, tvrdí americké ministerstvo spravodlivosti. Podáva preto na vysokú školu žalobu. Yaleova univerzita obvinenia kategoricky popiera.

Jedna z najrenomovanejších univerzít na svete, ktorá je tiež členom elitnej Ivy League (Brečtanovej ligy), čelí žalobe z dôvodu diskriminácie. Z dvojročného vyšetrovania amerického ministerstva spravodlivosti vyplýva, že univerzita v prijímacom konaní porušovala občianske práva na vzdelanie.

Administratíva prezidenta Obamu totiž v snahe o zvýšenie zastúpenia národnostných menšín na univerzitách uprednostňovala afroamerických a hispánskych uchádzačov o štúdium.

Až o štvrtinu horšie šance

Ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že Američania s ázijskými koreňmi a belosi majú na Yalovej univerzite až o štvrtinu menšiu šancu na prijatie, než rovnako kvalifikovaní černošskí uchádzači.

Takéto konanie je podľa rezortu spravodlivosti nelegálne a porušuje zákon z roku 1964, ktorý zakazuje, aby inštitúcie poberajúce federálne príspevky kohokoľvek diskriminovali na základe rasy, farby pleti alebo národnostného pôvodu. Proti univerzite preto podalo ministerstvo žalobu.

Škola obvinenia popiera

Prezident univerzity Peter Salovey tvrdí, že “Yalova univerzita nediskriminuje uchádzačov žiadnej rasy ani etnicity”. Pravidlá prijímania študentov univerzita údajne meniť nebude a teší sa na súd, kde svoje tvrdenia plánuje obhájiť.

V celej veci pritom nejde o prvý takýto prípad. Minulý rok čelila Harvardova univerzita obvineniu z diskriminácie azijsko-amerických uchádzačov o štúdium. Napriek tomu, že federálny súd rozhodol o ich nevine, bol celý proces kvôli odvolaniu postúpený na Najvyšší súd USA.

— EST

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

7

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

V Belgicku sa šíri britský variant koronavírusu

V Belgicku sa šíri britský variant koronavírusu

Najnovším ohniskom nového variantu vírusu je domov dôchodcov v meste Houthuls a dve školy v Antverpách. Nový variant koronavírusu, ktorý prvýkrát zistili vo Veľkej Británii, sa čoraz viac šíri v Belgicku. "Tento variant sa usadil v našej krajine,"..

Odoberajte náš newsletter