Schizofrénia Globsecu: Ministri bez rúšok a rozostupov, no s heslom Uzdravme svet

KOMENTÁR Tohtoročný Globsec sa uskutočnil napriek sprísneným hygienickým opatreniam. Všetci účastníci museli byť negatívne testovaní na koronavírus, nosiť rúško, používať dezinfekciu a dodržiavať rozostupy. Aspoň teoreticky. Prax ukázala aj iné obrazy. Ministri silových rezortov boli totiž zachytení bez rúška a patričných odstupov. Zdá sa teda, že jeden z cieľov – ukázať ľuďom, ako žiť bezpečne počas pandémie a nerušiť podujatia – konferencia nesplnila a pre väčšinu obyvateľov sa stala symbolom papalášstva a nerovnosti pred zákonom.

Od 1. októbra platia na Slovensku sprísnené hygienické opatrenia, na základe ktorých nesmie počet ľudí v interiéri presiahnuť 50 osôb vrátane organizátorov oných akcií.

Podľa týchto nariadení sú hromadné podujatia kultúrnej, zábavnej, spoločenskej či inej povahy až do odvolania zakázané. Toto rozhodnutie pripravilo o prácu najmä ľudí pracujúcich v daných odvetviach. Najviac sa v tomto smere skloňovala práve oblasť kultúry, kde o džob prišli tisíce ľudí nielen z umeleckej brandže, ale aj s ňou prepojených profesií.

Dotknutí ľudia tieto opatrenia rešpektovali, koniec koncov prakticky nemali na výber. Teoreticky je totiž možné dané opatrenia obísť výnimkou. Tá si vyžaduje, aby mali všetci účastníci negatívny test na koronavírus nie starší než 12 hodín a aby bolo toto podujatie ohlásené na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva najneskôr 48 hodín pred jeho začiatkom.

Z laboratórnych možností štátu a tunajších súkromných spoločností je jasné, že pre bežné podujatia nie je možné zabezpečiť hromadné testovanie pred každou takouto udalosťou a je tiež zrejmé, že bežní ľudia, ktorí značnú časť úspor minuli už počas prvej vlny koronavírusu, nebudú míňať ďalšie desiatky eur na test, keďže nemajú príznaky choroby.

Svet rovných a rovnejších

Pre väčšinu smrteľníkov sa tak spoločenský život zastavil. Nie však pre vyššiu spoločnosť, ktorá si splnenie oboch kritérií mohla dovoliť. Aj na Slovensku sa našla jedna výnimka, dokonca medzinárodného charakteru.

Je ňou bezpečnostná konferencia GLOBSEC Forum s takmer tisícčlennou účasťou, ktorá na svojom pätnástom ročníku privítala rozmanité množstvo politických hostí zo zahraničia. Napriek predchádzajúcemu dvojitému zrušeniu to organizátori nevzdali a 7.-8. októbra usporiadali v Grand Hoteli River Park viacero panelových diskusií.

“Uzdravme svet spoločne.” Skutočne?

Negatívne testovaní a pozitívne naladení účastníci mali k dispozícii aj vlastné testovacie stredisko, aby sa predišlo tomu, že by sa do miestnosti dostal niekto nakazený.

Zakladateľ konferencie Globsec Róbert Vass mal pred jej začiatkom poučné reči o tom, že chce slovenskej spoločnosti dokázať, ako sa dá s covidom žiť, ak budeme zodpovední.

“Našou ambíciou je ukázať, že akokoľvek dlho tu bude COVID-19, či to bude len tento rok alebo dva či tri roky, nemôžeme na niekoľko rokov úplne zavrieť ekonomiku, ale musíme byť absolútne zodpovední a musíme to robiť tak, aby sme minimalizovali riziko. Musíme sa naučiť žiť s covidom,” tvrdil.

Základným motívom konferencie bolo heslo “Uzdravme svet spoločne”. Pozorný užívateľ sociálnych sietí sa však pri počínaní účastníkov musí pýtať: “Robia si srandu?”

Napriek tomu, že boli všetci prítomní negatívne testovaní, bolo jednou z podmienok ich účasti prekryť si horné dýchacie cesty rúškom a dodržiavať rozostupy. Z fotiek je však jasné, že obe nariadenia účastníci ignorovali.

Vraj kvôli technike

Najsmutnejším faktom je, že dané predpisy nedodržiavali aj slovenskí politici, ktorí majú na sociálnych sieťach dlhodobo plné ústa kréda ROR (rúško, odstup, ruky).

Minister obrany Jaroslav Naď, ktorý čerstvo do boja proti (údajne) zákernej pandémii povolal aj vojakov, akosi na rúško aj dvojmetrový rozostup počas diskusie zabudol. Rovnako sa zachoval aj štátny tajomník rezortu zahraničia Martin Klus.

Obaja absenciu rúška vysvetľovali tým, že povinné neboli výhradne na pódiu a to kvôli mikrofónovej technike. Je prinajmenšom zvláštne, že jedna z top 5 konferencií na svete tohto druhu dokáže finančne zabezpečiť niekoľko stoviek testov a vlastné testovacie stredisko, no na druhej strane nie je v jej silách objednať mikrofóny, ktoré by zachytili hlas diskutujúcich aj cez rúško (ak bol teda skutočný problém práve toto).

Výhovorky, ktoré by inde neobstáli

Podobne si počínal aj šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok, ktorý sa objavil bez prekrytia dýchacích ciest v blízkosti 82-ročného zakladateľa českej strany TOP 09 Karla Schwarzenberga, ktorý bol rovnako bez rúška.

Je však jasné, že podobné vysvetlenia pokladá slovenská spoločnosť oprávnene za výhovorky. Existujú u nás desiatky povolaní, pri ktorých sa rúško vyžaduje nonstop bez ohľadu na to, ako ľudí obmedzuje. Predavačky, lekári, vodiči či učitelia v ňom musia stráviť minimálne 40 hodín týždenne a výnimky pre nich neplatia. Ale to, čo platia oni, sú pokuty štátu v prípade porušenia predpisov.

Ak teda chce ísť GLOBSEC Slovákom príkladom v tom, ako by sme mali zvládnuť pandémiu aj napriek sociálnym kontaktom, nedodržiavanie dvoch základných “R” nie je tým správnym postupom. Tento počin je podľa nás skôr prejavom papalášstva a toho, že zákony neplatia pre všetkých rovnako.

Minister obrany Jaroslav Naď počas konferencie GLOBSEC 2020. (Zdroj: Facebook)
Štátny tajomník rezortu zahraničia Martin Klus na konferencii GLOBSEC 2020. (Zdroj: Facebook)
Minister zachraničných vecí Ivan Korčok s Karlom Schwarzenbergom na konferencii GLOBSEC. (Zdroj: Facebook!

Zdroje snímok: Facebook

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

143

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter