Tragédia pre kresťanov: Azerbajdžan zrejme ostreľoval historickú arménsku katedrálu

(Zdroj: SITA)

Arménsko obvinilo Azerbajdžan z ostreľovania historickej katedrály v odštiepeneckom regióne Náhorný Karabach, kde počas najnovších, už takmer dva týždne trvajúcich bojov, prišli o život stovky ľudí.

Katedrále svätého Spasiteľa, známej tiež ako katedrála Ghazanchetsots, azerbajdžanská strela prederavila kupolu a poškodila aj interiér. Podľa médií sa v čase ostreľovania v katedrále v meste Šuša nachádzali deti. Neboli zranené, no utrpeli psychický šok.

Pri ďalšom ostreľovaní katedrály o niekoľko hodín neskôr boli zranení dvaja ruskí novinári, jedného z nich museli hospitalizovať vo veľmi vážnom stave.

Vinu popierajú

Arménske ministerstvo zahraničia odsúdilo ostreľovanie a označilo ho za “obludný zločin a útok na civilizované ľudstvo”. Varovalo Azerbajdžan, že zameriavanie sa na náboženské miesta sa považuje za vojnový zločin.

Azerbajdžanské ministerstvo obrany odmietlo útok na katedrálu a uviedlo, že tamojšia armáda “sa nezameriava na historické, kultúrne a najmä náboženské budovy a pamiatky”.

Putin chce spor urovnať

Napätú situáciu na Kaukaze sa snaží priaznivo vyriešiť viacero svetových mocností. Ruský prezident Vladimir Putin vydal vyhlásenie požadujúce prerušenie bojov medzi arménskymi a azerbajdžanskými silami.

Kremeľ uviedol, že čerstvo 68-ročný Putin navrhol prímerie na výmenu zajatcov a zhromažďovanie tiel mŕtvych vojakov, a dodal, že do Moskvy pozval na rokovania najvyšších azerbajdžanských a arménskych diplomatov. Ruské ministerstvo zahraničia uviedlo, že diplomati v piatok potvrdili svoju účasť.

Za chrbtom im stoja veľmoci

Najnovšia séria konfliktov medzi Arménskom a Azerbajdžanom o Náhorný Karabach sa začala v nedeľu 27. septembra, pričom každá strana pripisuje zodpovednosť za ne tej druhej. Náhorný Karabach obývajú etnickí Arméni a Azerbajdžan stratil kontrolu nad oblasťou vo vojne začiatkom 90. rokov.

Táto enkláva však zostáva medzinárodne uznávaná ako súčasť Azerbajdžanu. Obe strany majú vysokú vojenskú prítomnosť pri demilitarizovanej zóne, ktorá región oddeľuje od zvyšku Azerbajdžanu.

Desaťročia trvajúci konflikt si vyžiadal už približne 30-tisíc obetí. Turecko v tejto oblasti výrazne podporuje Azerbajdžan, keďže s Arménskom má historicky zlé vzťahy. Arménsko má zas v konflikte podporu Ruska.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

15

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Úmrtnosť v Česku bola vlani najvyššia za takmer 30 rokov

Úmrtnosť v Česku bola vlani najvyššia za takmer 30 rokov

Dôvody úmrtnosti štatistický úrad nezverejňuje, ale podľa údajov rezortu zdravotníctva je na príčine koronavírus. Úmrtnosť v Českej republike v minulom roku prekonala rekord. Do konca prvého decembrového týždňa v krajine podľa údajov Českého štatistického úradu (ČSÚ) v krajine..

Odoberajte náš newsletter