Britský parlament poukázal na úzke prepojenie firmy Huawei s čínskou komunistickou stranou

(Zdroj: Huawei)

Britský parlament má k dispozícii „jednoznačné dôkazy“ o úzkom prepojení čínskej technologickej firmy Huawei so štruktúrami tamojšej komunistickej strany. Informoval o tom vo štvrtok výbor pre obranu v dolnej komore parlamentu. Poslanci zároveň vyzvali vládu, aby stanovila skorší konečný termín, do ktorého musia telekomunikační operátori v krajine odstrániť zariadenia čínskej firmy z 5G sietí.

Huawei závery parlamentného vyšetrovania odmietol. Správa podľa firmy nie je „dôveryhodná a vychádza z názorov namiesto faktov“. Parlamentný výbor tvrdí, že zistenia sa opierajú o svedectvá akademikov, odborníkov na kybernetickú bezpečnosť a informované zdroje z prostredia telekomunikačného priemyslu. Medzi nimi by mali byť aj vedúci predstavitelia samotnej firmy Huawei, ako aj jej dlhodobí kritici.

Podľa jedného z citovaných zdrojov čínska vláda za posledné tri roky vložila do firmy zhruba 75 mld. USD, vďaka čomu mohol Huawei svoje produkty predávať za „smiešne nízke ceny“, informuje portál bbc.com. Britská vláda už s účinnosťou od začiatku budúceho roka domácim telekomunikačným operátorom zakázala kupovať od Huaweiu nové zariadenia pre 5G siete. Inštalované komponenty od čínskej firmy majú operátori odstrániť do roku 2027. Parlamentný výbor vládu vyzval, aby zvážila presun konečného termínu na rok 2025 v prípade, že sa zhoršia vzťahy s Čínou, alebo si to vyžiada tlak z USA a od iných partnerov.

Firma Huawei je epicentrom veľkého sporu medzi Washingtonom a Pekingom v oblasti technológií a bezpečnosti. Americkí predstavitelia tvrdia, že spoločnosť Huawei predstavuje bezpečnostné riziko a lobujú v Európe a ďalších spojeneckých krajinách, aby sa vyhli jej technológiám pri modernizácii telekomunikačných sietí. Huawei toto tvrdenie popiera. Čína sa snaží nabádať európske štáty, aby čínskym telekomunikačným a technologickým firmám garantovali prístup na ich trhy.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter