RTVS zastavila reportáž o podozreniach z plagiátorstva exministerky Kalavskej

Budova RTVS, ilustračné foto (Zdroj: SITA)

Nedostatočný novinársky štandard alebo zásah tretej strany? V RTVS došlo k zastaveniu reportáže, ktorá skúma dizertačnú prácu bývalej ministerky zdravotníctva Andrei Kalavskej a jej školiteľa Juraja Bencu. V prácach mala reportérka verejnoprávnej televízie nájsť 12 strán zhodného textu, obaja obvinenia z plagiátorstva odmietajú.

Verejnoprávna televízia a rozhlas plánovala odvysielať reportáž, ktorá vrhá podozrenie na dizertačné práce bývalej ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej, ako aj jej školiteľa Juraja Bencu. Relácia bola nakoniec zastavená, informuje portál O médiách.

Za reportážou stojí redaktorka RTVS Lýdia Kokavcová, ktorá v spomínaných prácach našla 12 zhodných strán, v ktorých sa opakuje nielen text, ale aj chyby a preklepy. Kokavcová dala práce skontrolovať aj národnej poradkyni pre etiku vo vede Soni Ftáčnikovej, ktorá taktiež našla v texte identické chyby.

Exministerka, ako aj jej bývalý školiteľ, obvinenia z plagiátorstva odmietli a krátko na to obe práce zmizli z knižnice. Vysoká škola Sv. Alžbety, na ktorej Kalavská študovala, mala podľa redaktorky RTVS aj ďalšie pochybenia v rôznych odborných prácach či skriptách, napríklad chybné či nejestvujúce čísla ISBN.

Táto relácia však nakoniec nebola odvysielaná. Podľa riaditeľa slovenskej televízie Jaroslava Rezníka nedodržali redaktori relácie Reportéri termíny so scenárom, zároveň odvysielanie tejto reportáže neodporúčal ani zástupca právneho odboru televízie.

Nedodržanie štandardov?

Podobne bolo v minulosti neodporučené napríklad odvysielanie reportáže o Monike Jankovskej či o únose Vietnamca. RTVS zároveň v stanovisku odmietla možné obvinenia z cenzúry alebo zásahu tretích strán do vysielania.

„V prípade spomínanej reportáže interné kontrolné procesy, ktorých základom je stanovisko právneho oddelenia RTVS, ukázali, že reportáž v súčasnej podobe nespĺňa novinárske štandardy, ktoré sú základom objektívnej reportáže. Z tohto objektívneho dôvodu je nutné túto reportáž dopracovať tak, aby sme predišli možnému spochybneniu reputácie RTVS  v rámci objektívnosti spravodajstva a publicistiky,“ píše sa v stanovisku televízie.

Reportérka Kokavcová si nie je podľa svojho vyjadrenia vedomá porušenia nejakých štandardov. „Prepracovanie reportáže alebo jej časti patrí k bežnej praxi novinára. V tomto prípade však navrhované zmeny odpútavajú pozornosť od podstaty, a tým sú pochybenia v konkrétnych situáciách pri získavaní titulov. Som názoru, že vo verejnom záujme je upozorňovať na prešľapy, a nie ich relativizovať,“ uviedla.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

15

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Obvinená Monika Jankovská opätovne žiada o prepustenie z väzby

Obvinená Monika Jankovská opätovne žiada o prepustenie z väzby

Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská opäť žiada o prepustenie z väzby na slobodu. Ako ďalej informuje portál televízie JOJ noviny.sk, o jej žiadosti rozhodne Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici v piatok 22. januára. Portál..

Odoberajte náš newsletter