Spojené štáty uvalili sankcie na turecké ministerstvá a ministrov

Donald Trump (Zdroj: Theatlantic.com)

Podľa amerického viceprezidenta budú sankcie pokračovať, až kým Turecko neprijme prímerie a neskončí s násilím.

Spojené štáty americké uvalili sankcie na dve turecké ministerstvá a troch ministrov v reakcii na masívnu vojenskú operáciu Turecka proti Kurdom na severovýchode Sýrie. Washington tiež pozastavil obchodné rokovania s Ankarou a zvýšil clo na oceľ, oznámil v pondelok americký prezident Donald Trump. “Som plne pripravený rýchlo zničiť tureckú ekonomiku, ak tureckí lídri budú pokračovať v tejto nebezpečnej a deštruktívnej ceste,” vyjadril sa.

Podľa amerického ministra financií Stevena Mnuchina, ktorý o opatreniach hovoril v pondelok vo Washingtone, sú sankcie “veľmi silné” a môžu mať značný vplyv na hospodárstvo Turecka. USA ich uvalili na ministerstvá obrany a energetiky, na ich ministrov a tiež na ministra vnútra.

Spolu s Mnuchinom pred novinármi vystúpil aj viceprezident Mike Pence, ktorý uviedol, že sankcie “budú pokračovať a zhoršovať sa, až kým Turecko neprijme okamžité prímerie, nezastaví násilie a nebude súhlasiť s rokovaniami o dlhodobej dohode o záležitostiach pozdĺž hranice medzi Tureckom a Sýriou”. Ako tiež povedal, Trump v pondelok volal s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom a vyzval ho na okamžité ukončenie akcie voči Kurdom v Sýrii. Pence dodal, že vycestuje do regiónu, akonáhle to bude možné.

Trump zároveň so sankciami oznámil, že zhruba tisíc amerických vojakov, ktorým nariadil odísť zo Sýrie, zostane na Blízkom východe, aby zabránili oživeniu extrémistickej organizácie Islamský štát. Vojaci úplne opustia Sýriu, ale zostanú v regióne. Výnimkou bude malá skupina vojakov na základni na juhu Sýrie, ktorá tam zostane, potvrdil Trump.

Turecko minulý týždeň spustilo dlhšie avizované pozemné aj letecké útoky na Kurdov na severovýchode Sýrie, ktorých označuje za teroristov. Spusteniu ofenzívy predchádzalo stiahnutie amerických vojakov z oblastí, na ktoré Turecko plánuje zaútočiť. Kurdi a mnohé svetové médiá to vzápätí označili za zradu, keďže USA Kurdom donedávna sľubovali, že ich za odmenu za to, že výrazne prispeli k porážke Islamského štátu, ochránia pred prípadnou tureckou agresiou. Operácia si vyžiadala životy už niekoľko stoviek ľudí.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...