Študent dal v areáli školy vysypať 32 ton mrkvy. Ide o moderné umenie

Umelecká inštalácia v kampuse londýnskej Goldsmith University (Zdroj: Twitter.com)

Umenie má v dnešnej dobe rôzne podoby. Už sme si zvykli na to, že sa v galériách z času na čas objavia aj kontroverzné diela, ako napríklad banán prilepený lepiacou páskou na stenu. Inštalácia z podobného súdka sa koncom septembra objavila v kampuse londýnskej Goldsmith University.

Vyše 32 ton surovej mrkvy, ktoré koncom septembra vysypali nákladné autá na priestor v kampuse londýnskej Goldsmith University, vzbudilo množstvo zdvihnutých obočí a otázok. Spočiatku si ľudia na sociálnych sieťach z veci robili posmech a vtipkovali, že univerzita zrejme chová veľkého zajaca alebo niekto z tamojšej jedálne objednal priveľa mrkvy.

Odpoveď na otázku, prečo niekto vysype desiatky ton mrkvy na pôde vysokoškolského mestečka, je však oveľa prozaickejšia. Na Goldsmith University totiž prednášajú aj kreatívne umenie a kopa koreňovej zeleniny bola podľa viacerých zahraničných médií v skutočnosti súčasťou umeleckej inštalácie v rámci školskej prehliadky v názvom Master of Fine Arts.

Podľa autora, ktorým je študent Rafael Perez Evans, má mrkva vyhodená uprostred kampusu symbolizovať kontakt dvoch rôznorodých foriem. Tými majú byť sklenená univerzitná budova a čerstvá zelenina predstavujúca vidiek.

Spôsob, akým mrkvu nákladné autá vyhodili len tak na dlážku má zase podľa Evansa symbolizovať protest európskych farmárov, ktorí sa sťažujú, že súčasné nastavenie systému v agrosektore znehodnocuje ich prácu a produkciu.

Evans tvrdí, že nejde o plytvanie potravinami, pretože mrkva, ktorú použil bola britským potravinárskym priemyslom označená ako nežiadúca na predaj v supermarketoch. Po skončení štvordňovej „výstavy“ sa mala mrkva poslúžiť ako krmivo pre zvieratá.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

7

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...