Mikasov úrad na jar opatreniami porušoval zákon. Problémov je viacero

Ján Mikas (Zdroj: SITA)

Úrad hlavného hygienika Jána Mikasa pri jarnom vyhlásení núdzového stavu porušoval zákon vydávaním opatrení, na ktoré nemal pôsobnosť. Problém je aj v ich právnej forme. Vyplýva to zo stanoviska generálnej prokuratúry.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ), ktorému šéfuje hlavný hygienik Ján Mikas, porušil zákon pri vydávaní opatrení v čase prvého vyhláseného núdzového stavu a mimoriadnej situácie pre rozšírenie ochorenia Covid-19.

Problém má podľa agentúry TASR právny charakter a ide najmä o nedostatok vecnej pôsobnosti pri vydávaní jednotlivých opatrení a nedostatky v právnej forme.

Nezákonnosť nebude mať vplyv na platnosť

Skonštatovala to generálna prokuratúra, ktorá poslala Mikasovmu úradu upozornenie prokurátora. Zdrojom tohto tvrdenia je upovedomenie o podaní upozornenia, ktoré má TASR k dispozícii.

V upovedomení o podaní upozornenia sa tiež píše, že s prihliadnutím na aktuálnu situáciu okolo šírenia ochorenia považuje prokuratúra zachovanie účinnosti prijatých opatrení, aj napriek zistenému porušeniu zákona, nielen vo verejnom záujme, ale prioritne aj za nevyhnutné a opodstatnené.

Hygienici vec analyzujú

Upozornenie prokurátora úradu doručili 29. septembra. “ÚVZ má na vybavenie upozornenia prokurátora 30 dní od jeho doručenia. Po doručení oznámenia ÚVZ o vybavení upozornenia prokurátora zváži generálna prokuratúra ďalší postup vo veci,” uviedla zastupujúca hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.

Úrad potvrdil, že v súčasnosti analyzuje stanovisko prokuratúry. “Po jeho vyhodnotení sa k nemu následne vyjadríme,” podotkla jeho hovorkyňa Daša Račková.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

48

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Skríningové testovanie? Matovič zverejnil výsledky

Skríningové testovanie? Matovič zverejnil výsledky

V sobotu v rámci skríningového testovania na koronavírus odhalili 9 979 pozitívnych prípadov. Na tlačovej konferencii to povedal predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Podľa neho bolo v sobotu vykonaných viac ako 1 303 000 testov, pozitivita teda predstavuje..

Odoberajte náš newsletter