Popierači existencie koronavírusu sú nebezpeční šíritelia nákazy, tvrdí bosniansky lekár

Španielski zdravotníci v boji proti koronavírusu v Barcelone (Zdroj: SITA)

Popierači existencie koronavírusu prispievajú k šíreniu nákazy a zvyšovaniu počtu úmrtí tým, že ľudí presviedčajú, aby nenosili rúška a nedodržiavali spoločenské odstupy. Tvrdí to vedúci Inštitútu urgentnej lekárskej starostlivosti v bosnianskom Sarajeve Adem Zalihič. “Vírus je medzi nami. Infikuje a zabíja ľudí. Nechápem, ako ho môže niekto napriek všetkým dôkazom popierať. Ako takí ľudia môžu v noci spávať?” pýta sa Zalihič.

Pulmonológ a riaditeľ nemocnice v meste Tešanj Besim Prnjavorac má skúsenosť, že ľudia vytrvalo odmietajú prítomnosť ochorenia COVID-19 dovtedy, kým sa nevyskytne v ich najbližšom okolí. “Až keď ochorejú ich blízki alebo dokonca zomrú, uvedomia si, že koronavírus je veľmi nebezpečný,” poznamenal Prnjavorac. Podobne rozmýšľala aj Emira Teličová, ktorá sa momentálne zotavuje z ťažkého priebehu ochorenia COVID-19 v zdravotníckom zariadení v Tešanji. “Bola som prvá, kto si myslel, že koronavírus je klamstvo, ale pozrite sa teraz na mňa. Už som si istá, že to nie je žiadna lož,” podotkla pacientka.

Keď Denis Zekič začiatkom augusta telefonoval so 68-ročnými rodičmi v Bosne a Hercegovine, nebol by si pomyslel, že o mesiac bude cestovať do Zenice na ich pohreb. Obaja sa dovtedy tešili pevnému zdraviu, no koronavírus oboch skolil. Ako priznal, po smrti rodičov nedostal mnoho prejavov sústrasti. Skôr opak bol pravda. V obchode naňho dokonca istý chlap pokrikoval, že mu úrady určite dobre zaplatili, keď mu koronavírus vzal otca aj matku. “Čo na to takému človeku poviete?” posťažoval sa.

Minulý týždeň sa v Bosne a Hercegovine konala konferencia pod sponzorskou záštitou Európskej únie, na ktorej sa zúčastnili odborníci i novinári z viacerých štátov Balkánu a EÚ, aby diskutovali o dezinformáciách počas pandémie. Aj v iných krajinách dochádza k šíreniu nepravdivých informácií v súvislosti s ochorením COVID-19, no viacerí prítomní sa zhodli, že v Bosne a Hercegovine k tomu napomáha slabý školský aj zdravotnícky systém, ako aj nedôvera vo vládny aparát.

“Roky tu klesala dôvera vo vládu a verejné inštitúcie. Občania považujú tieto orgány za nekompetentné a počas pandémie spochybňujú všetko, čo hovoria,” myslí si psychologička Tanja Tankošičová-Girtová. To podľa nej vedie k tomu, že ľudia ohýbajú alebo ignorujú nastolené opatrenia a maria tak snahy orgánov o obmedzenie šírenia nákazy. Ako dodala psychologička, čoraz viac sa okrem koronavírusu šíri aj “čierno-biely pohľad ľudí na svet”, vďaka čomu postupne mizne akákoľvek empatia.

V Bosne a Hercegovine, ktorá má približne 3,3 milióna obyvateľov, dosiaľ nákazu koronavírusom potvrdili u vyše 28-tisíc ľudí a takmer 900 osôb jej už podľahlo.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...