Európska centrálna banka chce zaviesť digitálne euro

Ilustračný obrázok (Zdroj: pixabay.com)

Európska centrálna banka (ECB) pracuje na zavedení digitálnej verzie eura. Zámer bude predmetom verejných konzultácií s občanmi, akademikmi a bankármi, uviedla v piatok ECB. Inštitúcia podľa vyhlásenia musí byť pripravená uviesť do obehu digitálne peniaze, pokiaľ si to vyžiada situácia v meniacom sa svete. Konkrétne rozhodnutie podľa banky zatiaľ nepadlo. Digitálna verzia spoločnej meny tiež nemá nahradiť hotovostné platby, ale iba doplniť. Konzultácie začnú 12. októbra.

“Euro patrí Európanom a naším poslaním je byť jeho správcom. Európania pri svojich výdavkoch, úsporách a investíciách stále viac používajú digitálne meny. Našou úlohou je zabezpečiť dôveru v hodnotu peňazí. To znamená postarať sa o to, aby bolo euro pripravené na digitálnu dobu. Mali by sme byť pripravení zaviesť digitálne euro, pokiaľ to bude potrebné,” uviedla prezidentka ECB Christine Lagardeová.

Digitálne euro by sa malo od iných kryptomien na spôsob Bitcoinu odlišovať tým, že na rozdiel od súkromných investorov ju bude oficiálne spravovať centrálna banka. To zvyšuje dôveru, obmedzuje riziko a pravdepodobne aj znižuje náklady súvisiace s jej správou. Digitálne euro by sa podľa dostupných informácií mohlo využívať aj bez pripojenia na internet. To by platilo v prípade prevodov malých súm peňazí prostredníctvom digitálnych peňaženiek, smartfónov alebo technológie Bluetooth.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter