Sulíkovci rastú a môžu definitívne potopiť progresívcov. Pre konzervatívcov to nie je zlá správa

Richard Sulík (Zroj: SITA)

KOMENTÁR Strana SaS sa po niekoľkých rokoch a obrovskej vnútrostraníckej kríze pred voľbami vracia na preferenčné výslnie. Vedomá si tohto faktu otvára aj témy a spúšťa liberálne huncútstva, ktoré sú pre veľkú časť populácie červeným súknom. Hoci je to na prvý pohľad pre konzervatívca zlé, môže nás to odvrátiť od ešte väčšej katastrofy – neskoršieho uchopenia moci Progresívnym Slovenskom.

Od posledných parlamentných volieb ubehlo vyše pol roka a to je dostatočný čas na základnú komparáciu jednotlivých vládnych strán. Hoci sa to konzervatívcovi ťažko priznáva, vyplýva z nej, že zatiaľ najtriezvejším článkom z nej je strana SaS.

Jej líder Richard Sulík si dokázal získať sympatie nositeľov zdravého sedliackeho rozumu hneď viacerými ťahmi. Od ostrej kritiky veľkonočného lockdownu, cez skepsu pri nápade spustiť vládne noviny, na ktorých si vraj budú ľudia šúpať zemiaky až po odmietanie migračných kvót, ktoré údajne opäť presadzuje Brusel.

Faktom však je, že pri súčasných trapasoch jeho koaličných partnerov by boli sulíkovci víťazom, aj keby sedeli so založenými rukami a nerobili nič. Premiér Matovič svoju funkciu nezvláda až tak, že znovu netúži byť predsedom vlády a čelí najväčšiemu prepadu popularity, pseudokonzervatívec Boris Kollár sa zrejme navždy odpísal svojimi pokryteckými trans úletmi a strana Za ľudí iba udržuje oheň v krbe, dokým sa nepoberie do večných politických lovíšť.

Zdvojnásobenie podpory

To, ako veľmi si liberáli zo Slobody a Solidarity šplhli pritom nie je iba pocit, ale tento rast vieme aj pomerne dobre kvantifikovať. V prieskume Medianu SK, ktorý sa uskutočnil v druhej polovici septembra, totiž zinkasovali takmer 12%, pričom vo februárových voľbách získali iba 6,2%. Hoci prieskumy treba brať s maximálnou rezervou, toto nie je štatistická odchýlka, ale vstávanie z popola.

Túto dobrú a pravdepodobne aj stabilnú pozíciu si v SaSke veľmi dobre uvedomujú a súčasťou toho je aj vyťahovanie citlivých tém zo šuflíka. Nie nezvyčajných, práve naopak pre liberálov typických, no tém, ktoré sa v čase zápasenia o holé prežitie radšej vzdávajú.

U bihariovcov vzrastá dôvod na nervozitu

Na stôl chcú preto opäť vyložiť registrované partnerstvá, dekriminalizáciu marihuany, sexuálnu výchovu a ich „vyslankyne“ už niekoľko posledných týždňov aktívne lobujú za právo na potrat, ktorého obmedzením vraj štát podľa Jany Bittó Cigánikovej vedome „týra ženy a riskuje ich zdravie“. Hoci ide najmä o aktivity „slniečkarskeho“ krídla SaS, bolo by naivné myslieť si, že tento útok na kultúrny front sa nedeje s požehnaním šéfa Sulíka.

Konštelácia, ktorá na prvý pohľad vyzerá tragicky, ale môže v konečnom dôsledku priniesť viac dobrého ako zlého. Silná SaSka totiž odčerpá značnú časť elektorátu nebezpečného Progresívneho Slovenska, ktoré sa opäť nemusí dostať do Národnej rady – čo by mohlo znamenať aj jeho zánik – no zároveň nebude dostatočne podporovaná na zmenu hodnotovej trajektórie celej krajiny.

Nie je to výhra, ale ako sa vraví, lepšie SaS v hrsti, ako PS na streche.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

109

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter