Vo Francúzsku začnú testovať lietajúce taxíky

Paríž (Zdroj: Pixabay.com)

Vo Francúzsku začnú na budúci rok v júni testovať “lietajúce taxíky”. Experiment na uskutoční na letisku Pontoise – Cormeilles Aerodrome, asi 90 minút autom severozápadne od hlavného mesta.

Kompetentní si od tohto pokusu sľubujú, že by mohol v Paríži a okolí pomôcť vyriešiť veľký prílev turistov, ktorý sa očakáva v súvislosti s olympijskými a paralympijskými hrami v roku 2024. Tie sa uskutočnia práve vo francúzskej metropole. “Vyhliadky na olympijské a paralympijské hry 2024 poskytujú výnimočnú príležitosť zapojiť celé odvetvie, aby sa parížsky región stal lídrom na globálnom trhu mestskej leteckej mobility,” uviedli v spoločnom vyhlásení prevádzkovatelia experimentu.

Pre inovatívny pokus s lietajúcimi taxíkmi v prímestskej oblasti vybrali bezpilotné a plne elektrické dopravné prostriedky s názvom VoloCity vyrobené nemeckou spoločnosťou Volocopter, ktoré budú schopné vzlietať aj pristávať vertikálne.

Samotný experiment však bude musieť spĺňať viacero predpisov. Na jeho uskutočnenie bude potrebný súhlas obyvateľstva a zaistenie bezpečnostných protokolov a predpisov o letovej prevádzke. Ešte pred prvým testovacím letom plánujú v úvode budúceho roka pripraviť parkovacie plochy, dobíjacie stanice a pozemné značenie.

VoloCity je vybavený 18 rotormi a deviatimi akumulátormi. Každý môže prepravovať dvoch cestujúcich s príručnou batožinou s celkovou maximálnou hmotnosťou 200 kilogramov. Poletí rýchlosťou 110 km/h vo výške 400 až 500 metrov a bude mať dolet 35 km.

Spoločnosť Volocopter už vyskúšala svoje “vzdušné taxíky” v rôznych častiach sveta. Vlani v októbri si pre prvý test uprostred mesta vybrala Singapur. Na podobných projektoch pracuje niekoľko ďalších spoločností, napríklad Boeing, Airbus, Toyota a Hyundai.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

5

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter