Potravinári sa hnevajú na Mičovského: Nikdy sme neboli ticho. Uvidíme, aké má vláda skutočné priority

Ján Mičovský (Zdroj: SITA)

Na vyjadrenia ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jána Mičovského (OĽaNO) o budúcej pomoci pre slovenských potravinárov a poľnohospodárov reaguje Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK). Pre Denník Slovensko SPPK uviedla, že nevedela o tom, že agrorezort už koncom augusta predložil ministerstvu financií stratégiu, podľa ktorej by sa mali deliť peniaze na obnovu agrosektora zasiahnutého krízou spôsobenou pandémiou ochorenia Covid-19. Komora reaguje aj na kritiku zo strany ministra.

Minister pôdohospodárstva tvrdí, že už pred dvomi mesiacmi boli jeho rezortom vypracované plány, ktoré vraj majú riešiť všetky zásadné problémy agrorsektora. 29. augusta boli podľa Mičovského predložené ministerstvu financií.

Podporené majú byť projekty ako digitalizácia, rizikový fond, potravinový sektor, dodávatelia a odberatelia potravín, prírode blízke hospodárenie v lesoch, laboratóriá, závlahy, odvodňovacie kanály a iné aktivity. Spolu predstavujú tieto projekty podľa Mičovského sumu 2,4 miliardy eur, ktorú bude od ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO) žiadať z pripravovaného 7,5 miliardového balíčka na obnovu Slovenska.

Heger uviedol, že nevie, čo všetko bude vyčlenené pre pôdohospodárstvo. „Nie všetko bude môcť byť totiž zahrnuté do súčasti plánu obnovy. No to neznamená, že nemáme k dispozícii aj ďalšie zdroje, ktoré môžeme na stanovené projekty rezortu pôdohospodárstva vyčleniť, vrátane štátneho rozpočtu,“ povedal Heger.

Plán obnovy

Práve otázka, čo všetko bude a nebude v takzvanom „Národnom integrovanom reformnom pláne (Slovensko 2.0)“ zahrnuté, trápi poľnohospodárov a potravinárov, keďže práve na tom záleží, ako budú rozdeľované peniaze z Fondu obnovy EÚ. Podľa návrhu, ktorý unikol do médií sa však v reformnom pláne takmer vôbec nevyskytuje agropotravinárstvo.

V uniknutom materiáli sa spomína pozemková reforma, no tá sa týka skôr samotných farmárov a vlastníkov pozemkov ako potravinárov. Plán zatiaľ nepočíta s tým, že sa dajú použiť aj nevyčerpané prostriedky z eurofondov z minulého obdobia 2014 – 2020.

Spomínaný reformný plán, na ktorom závisí rozdeľovanie a prideľovanie peňazí z Fondu obnovy, má vláda predložiť Bruselu do polovice októbra, ale jeho oficiálna podoba zatiaľ nie je známa. Minister financií tvrdí, že ho vláda zverejní hneď, ako bude hotový. 15. október je podľa Hegera len dátum, kedy je možné začať posielať reformné plány Európskej komisii.

Obavy potravinárov

Práve absencia agropotravinárstva v uniknutom návrhu reformného plánu obnovy robí vrásky na čele predstaviteľov Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) a ďalších združení.

SPPK podľa informácií Denníka Slovensko nevedela o tom, že Mičovského rezort už koncom augusta odovzdával na ministerstvo financií nejaký návrh stratégie, ktorá by mala načrtnúť, ako chce agrorezort rozdeľovať 2,4 miliardy eur, ktoré Mičovský žiada od Hegera.

„Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora do včerajšieho dňa (30.09.2020) nepoznala oficiálnu podobu materiálu Fond obnovy, len verziu, ktorá unikla do médií. Môžeme preto hovoriť len o neoficiálnej podobe materiálu, ktorú sme do včera čítali. Z nej vyplývalo, že do pripravovanej pomoci prostredníctvom Fondu obnovy EÚ /„Národného integrovaného reformného plánu (Slovensko 2.0)“,/ sa nedostal slovenský agropotravinársky sektor, čo sme už začiatkom tohto týždňa označili ako mimoriadne znepokojujúce. Včerajšia informácia, ktorá odznela na TB ministra pôdohospodárstva J. Mičovského, bola pre nás novinkou, o ktorej sme dopredu nevedeli,“ uviedla hovorkyňa SPPK Jana Holéciová pre Denník Slovensko.

Suma 2,4 miliardy eur, ktorú Mičovský požaduje od Hegera na obnovu svojho agrosektora vyznieva podľa komory ambiciózne. SPPK si chce však počkať, či sa agropotravinárstvo skutočne stane súčasťou Plánu obnovy a aká bude nakoniec výsledná suma, ktorá bude reálne vyčlenená pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov.

„Nastaví nám to reálny obraz o tom, aké má súčasná vláda priority a skutočné zmýšľanie o slovenskom agropotravinárstve a do akej miery vie minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský presadiť svoje pred médiami prezentované priority v oblasti Plánu obnovy,“ dodáva SPPK v reakcii na informácie od šéfa agrorezortu.

Boli roky ticho?

Na ministra Mičovského sa aj za údajnú absenciu komunikácie s odbornou verejnosťou a zástupcami potravinárskych združení valí dlhodobo kritika. SPPK a ďalšie potravinárske a poľnohospodárske zväzy dokonca vyzvali premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), aby situáciu v agrosektore začal riešiť osobne, pretože s ministerstvom pôdohospodárstva podľa nich viazne komunikácia a jeho kroky vraj nie sú konzultované s odbornou verejnosťou.

Najväčšie výhrady má SPPK voči chýbajúcej vízii rozvoja sektora zo strany ministerstva. Ďalšie problematické aspekty vidia poľnohospodári a potravinári v príprave na čerpanie Fondu obnovy EÚ, príprave Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ či financovaní sektora zo štátnej pomoci. Komora tiež kritizuje rozhodnutia agrorezortu, ktoré označuje za nepremyslené.

Mičovský na kritiku z radov SPPK reagoval protiútokom. „Tí, ktorí boli roky ticho, sú dnes tí prví nespokojní. Zdá sa mi, že to nebude náhoda. Ja som s farmármi a lesníkmi prešiel vlani celé Slovensko pri traktorových protestoch. Tí, čo dnes protestujú, tam vtedy neboli. Chcem spolu s ministrom financií objasniť, že ani jeden rezort nespí tak, ako to tvrdia predstavitelia SPPK,“ povedal Mičovský.

SPPK nekritizuje osamote

Komora takúto kritiku od Mičovského odmieta a tvrdí, že za kritickými názormi na jeho spôsob vedenia rezortu si stále stojí. SPPK pripomína, že nie je v kritike osamotená. Výrazne kritické hlasy sa ozývajú aj z iných agropotravinárskych organizácií. Nelichotivo sa na adresu fungovania agrorezortu vyjadrili aj ďalšie profesijné zväzy a združenia, poľnohospodárske a potravinárske samosprávy.

„SPPK nikdy nebola ticho a roky upozorňovala politikov a verejnosť, v akom katastrofálnom stave sa nachádza domáci agropotravinársky sektor. V minulosti, dávnej a blízkej, sme robili niekoľko protestných zhromaždení, vydali sme stovky tlačových správ a zorganizovali desiatky tlačových besied, v ktorých sme upozorňovali na zhoršujúcu sa situáciu v rezorte. K tomu množstvo oficiálnych listov adresovaných politikom, rôzne výzvy, memorandá, oficiálne aj neoficiálne rokovanie,“ píše SPPK v reakcii pre Denník Slovensko.

To, že sa SPPK nepridala k „traktorovým protestom“, vníma vedenie komory naďalej ako správne rozhodnutie. „SPPK sa tak rozhodla ako súčasť Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv, v ktorej okrem nás sú ešte ďalšie 4 agropotravinárske samosprávy. Rada sa tak okrem iného rozhodla aj preto, že sa nechcela pridávať na stranu tých, ktorí si traktorové protesty osvojili ako spôsob zviditeľnenia sa pre pripravovaný politický projekt pred parlamentnými voľbami,“ uviedla komora.

— Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

11

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Rokovania o vytvorení jednotnej maďarskej strany sa posunuli dopredu

Rokovania o vytvorení jednotnej maďarskej strany sa posunuli dopredu

Počas tohto týždňa pokračovali rokovania medzi Mostom-Híd, Stranou maďarskej komunity (SMK) a hnutím Spolupatričnosť o vytvorení spoločnej maďarskej strany. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Magdeme, rokovania od podpísania memoranda o vytvorení novej strany v auguste..

Odoberajte náš newsletter