Nespokojní sú tí, ktorí boli roky ticho. To nebude náhoda, vraví Mičovský o kritike agrorezortu

Minister poľnohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský (Zdroj: SITA)

Ku kritike zo strany Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) sa pridali aj ďalšie zväzy a združenia a chcú alarmujúcu situáciu v agrosektore riešiť priamo s premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO). S ministrom pôdohospodárstva Jánom Mičovským vraj už mesiace viazne komunikácia. S reakciou na kritiku predstúpil Mičovský pred novinárov spoločne s ministrom financií Eduardom Hegerom, prvým štátnym tajomníkom Martinom Feckom aj šéfom Pôdohospodárskej platobnej agentúry Tiborom Gunišom.

Minister pôdohospodárstva na stredajšej tlačovke hneď v úvode obvinil svojich kritikov z toho, že tí, čo dnes najviac kritizujú, neboli minulý rok, na rozdiel od neho, na pochodoch a jazdách farmárov po Slovensku, keď sa protestovalo proti situácii v agrosektore.

„Rozumieme požiadavkám farmárov a vieme, čo ich trápi,“ vyhlásil Mičovský. Dodal, že chce iba vysvetliť, čo všetko za pol roka jeho rezort stihol pripraviť. Z pripravovaného fondu obnovy bude od ministra financií chcieť 2,4 miliardy eur na obnovu slovenského pôdohospodárstva a potravinárstva.

„Vecí, ktoré sme rozbehli za pol roka je tak veľa, že si nebudem prisvojovať plody práce,“ zdôvodnil Mičovský prítomnosť tajomníka, ministra financií aj šéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Dodal pritom, že jeho kolegovia sú prítomní nie preto, že by sa potreboval vyhovárať, ale preto, lebo si vraj nechce robiť zásluhy za všetko, čo za 6 mesiacov od nástupu na jeho rezorte stihli pripraviť.

Klince do rakvy

Kritikou, ktorá sa na jeho rezort valí, sa nenechal Mičovský zatlačiť do kúta a prešiel na tlačovke do protiútoku.

„Zamýšľam sa, odkiaľ táto vlna kritických vyjadrení pochádza. Kto tieto otázky dáva? Tí, ktorí boli roky ticho, sú dnes tí prví nespokojní. Zdá sa mi, že to nebude náhoda. Ja som s farmármi a lesníkmi prešiel vlani celé Slovensko pri traktorových protestoch. Tí, čo dnes protestujú, tam vtedy neboli. Chcem spolu s ministrom financií objasniť, že ani jeden rezort nespí tak, ako to tvrdia predstavitelia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK),“ povedal Mičovský.

SPPK je mimoriadne kritická k doterajšiemu pôsobeniu Mičovského v kresle ministra a žiada, aby situáciu v sektore začal riešiť priamo premiér. Šéf SPPK Emil Macho na ministerstvo pôdohospodárstva odkázal, že jeho vedenie zatĺka posledné klince do rakvy slovenského agrosektora.

„V moderných európskych krajinách je to tak, že minister pôdohospodárstva je pre poľnohospodárov partnerom a bojuje za nich. Na Slovensku je to opačne. Pod predstavou toho, že veľký agropodnik je zlý a malí sú dobrí, nás stavia do nezávideniahodnej situácie aj v očiach verejnosti. Namiesto toho, aby sme spolupracovali a jasne povedali, ako ideme aj tým malým pomôcť,“ uviedol Macho ešte pred tlačovkou Mičovského.

Množstvo výhrad

Najväčšie výhrady má SPPK voči chýbajúcej vízii rozvoja sektora zo strany ministerstva. Ďalšie problematické aspekty vidia poľnohospodári a potravinári vo Fonde obnovy EÚ, príprave Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ či financovaní sektora zo štátnej pomoci. Komora tiež kritizuje rozhodnutia agrorezortu, ktoré označuje za nepremyslené.

Množstvo výhrad zo strany SPPK podľa Mičovského naznačovalo, že jeho ministerstvo nič nerobí, aj keď má k dispozícii stratégiu obnovy a fondy, ktoré sa hrnú z Bruselu. Šéf ministerstva pôdohospodárstva vraj preto poprosil podpredsedu vlády a ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO), aby povedal, ako sa veci majú z jeho pohľadu.

„Plán obnovy je veľmi dôležitý dokument, pretože práve v ňom zakotvíme, ako chceme obnoviť Slovensko,“ vyhlásil Heger v úvode svojho vystúpenia. Suma, ktorú z Bruselu dostaneme nevyrieši podľa ministra financií všetky problémy. Poukázal na to, že za to môže investičný dlh nakumulovaný za predošlých vlád.

Plán už dva mesiace na stole

Minister pôdohospodárstva uviedol, že už pred dvomi mesiacmi boli jeho rezortom vypracované plány, ktoré riešili všetky zásadné problémy agrorsektora a 29. augusta boli predložené ministerstvu financií. Táto stratégia vraj reaguje na všetky zásadné problémy sektora a zahŕňa všetky možné prostriedky, ktoré pre poľnohospodárstvo a potravinárstvo môžu z EÚ prísť.

Podporené majú byť projekty ako digitalizácia, rizikový fond, potravinový sektor, dodávatelia a odberatelia potravín, prírode blízke hospodárenie v lesoch, laboratóriá, závlahy, odvodňovacie kanály a iné aktivity. Spolu predstavujú tieto projekty podľa Mičovského sumu 2,4 miliardy eur.

„Vieme, že toľko prostriedkov pre agrosektor asi vyčlenených nebude. No spočítali sme to najdôležitejšie. Na druhej strane pre zelený sektor má byť z Fondu obnovy EÚ vyčlenených až 38 % všetkých prostriedkov (7,52 mld. eur). Sme presvedčení, že práve náš sektor má povinnosť a nárok uchádzať sa o tieto zelené zdroje. No každé ministerstvo má svoje zelené priority,“ uviedol Mičovský.

Šéf štátnej kasy zdôraznil, že okrem peňazí z fondu obnovy budú pre rezort pôdohospodárstva vyčlenené aj ďalšie prostriedky. „Neviem, čo všetko bude z fondu obnovy vyčlenené pre pôdohospodárstvo. Minister Mičovský mi už ale 29. augusta odovzdal všetky požiadavky, ktoré agrorezort na peniaze z Fondu obnovy EÚ a iné prostriedky má. Nie všetko bude môcť byť totiž zahrnuté do súčasti plánu obnovy. No to neznamená, že nemáme k dispozícii aj ďalšie zdroje, ktoré môžeme na stanovené projekty rezortu pôdohospodárstva vyčleniť, vrátane štátneho rozpočtu,“ povedal Heger.

— TOP, SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

18

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...