Poľsko a Maďarsko chcú čeliť “liberálnemu útlaku západoeurópskych politikov”. Vyzývajú, aby sa pridalo aj Slovensko

Minister zahraničných vecí Maďarska Péter Szijjártó a jeho poľský náprotivok Zbigniew Rau. (Zdroj: SITA)

Maďarsko a Poľsko už majú údajne dosť obvinení o porušovaní demokracie zo strany liberálnych politikov. Zakladajú preto spoločný inštitút, ktorého cieľom je dokázať že princípy právneho štátu porušujú aj ostatné štáty EÚ.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že peniaze z Fondu obnovy, ktoré majú slúžiť na zlepšenie situácie po pandémii koronavírusu, budú podliehať tzv. “kondicionalite”.

Čerpať eurofondy tak budú môcť len tie štáty, ktoré budú dodržiavať zásady právneho štátu. Je verejným tajomstvom, že táto vsuvka sa týkala najmä Poľska a Maďarska, ktoré sú niektorými členmi EÚ dlhodobo obviňované z podkopávania demokracie.

Dvojaký meter

Ministri Maďarska a Poľska uviedli, že EÚ je v ich prípade zaujatá a správa o právnom štáte, o ktorej sa čoskoro bude diskutovať v Bruseli, bude skôr politickým vyhlásením, ako fundovaným hodnotením.

Oba štáty preto avizovali zriadenie spoločného inštitútu na hodnotenie stavu právneho štátu vo všetkých členských štátoch EÚ. Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó uviedol, že “nechcú byť považovaní za bláznov” pre neustále obvinenia z porušovania zásad právneho štátu.

“Európska únia a jej členské štáty aplikujú často dvojaký meter. Čo sa považuje za akceptovateľné v staršom členskom štáte, to nie je akceptovateľné u nás,” myslí si Szijjártó.

Liberálny útlak

Tento inštitút má dokázať, že zásady právneho štátu porušujú aj ostatné členské štáty EÚ, len sa o tom neinformuje.

Podľa poľského ministra zahraničných vecí Zbigniewa Rau bude inštitút pri hodnotení stavu demokracie rozhodovať výlučne na základe právnych argumentov.

Má sa tak podľa oboch ministrov predísť “liberálnemu útlaku západoeurópskych politikov, ktorí sa pri svojich posudkoch riadia politickými argumentmi a Maďarsko a Poľsko používajú ako boxovacie vrece”.

K spolupráci vyzývajú aj ostatné štáty Vyšehradskej štvorky. “Tieto krajiny majú vlády, ktoré sú založené na kresťanskom a národnom princípe a sú aj dostatočne odvážne na to, aby formulovali názory odlišné od liberálneho mainstreamu,” povedal Szijjártó.

— EST

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

93

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Ankara spochybňuje spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta

Ankara spochybňuje spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta

Turecké ministerstvo zahraničia vo štvrtok kritizovalo spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta, ktoré odsudzuje turecký energetický prieskum vo východnom Stredomorí a početné "provokácie" ohrozujúce mier v tomto regióne. V stanovisku uviedlo, že "úplne odmieta vyhlásenie obsahujúce nepodložené obvinenia..