Dvom pätinám rastlín na svete hrozí vyhynutie

Ilustračný obrázok (Zdroj: Facebook)

Dve pätiny rastlín na svete čelia riziku vyhynutia, varujú vedci. V správe o stave svetového rastlinstva a húb, ktorú vydali Royal Botanic Gardens v britskom Kew, odborníci poukazujú, že zápasia s časom, pretože sa usilujú opísať nové druhy ešte predtým, ako zmiznú. Posudok sa zakladá na výskume viac ako 200 vedcov zo 42 krajín, informuje spravodajský portál BBC.

Vedecký riaditeľ v Kew Alexandre Antonelli v súvislosti so stavom rastlín a húb vo svete upozornil, že je znepokojujúci a je naliehavo potrebné konať. “Prehrávame preteky s časom, pretože druhy miznú rýchlejšie, ako ich dokážeme nájsť a pomenovať. Mnohé z nich by mohli obsahovať dôležité stopy pri riešení niektorých z najnaliehavejších výziev medicíny a dokonca možno aj vznikajúcich a súčasných pandémií,” doplnil.

Správa odhalila, že len malú časť existujúcich druhov rastlín ľudia používajú ako potraviny a biopalivá. Jedlých je pritom viac ako 7000 rastlín a zhruba 2500 druhov by mohlo poskytnúť energiu miliónom ľudí. Obrovská väčšina biopalív pochádza však len zo šiestich plodín – kukurice, cukrovej trstiny, sóje, palmy, repky a pšenice.

Odborníci odhadujú, že riziko vyhynutia môže byť vyššie, ako sa predpokladalo. Vyhynutie hrozí odhadom 140-tisíc druhom, alebo 39,4 % cievnatých rastlín. V roku 2016 to bolo pritom bolo 21 %. Riziko vyhynutia napríklad hrozí až 723 rastlinám, ktoré sa využívajú v medicíne, pričom v niektorých častiach sveta je problematický nadmerný zber. Zvýšené odhady sú podľa vedcov čiastočne výsledkom sofistikovanejších a presnejších hodnotení ochrany.

V tejto súvislosti experti vyzývajú na urýchlené vyhodnotenie rizík s využitím technológií, ako je umelá inteligencia, a na ďalšie financovanie ochrany rastlín.

Správa, ktorú zverejnili v deň, keď sa koná summit Organizácie Spojených národov o biodiverzite, tiež informuje o novopomenovaných druhoch rastlín a húb. Vlani vedci pomenovali 1942 druhov rastlín a 1886 húb. Niektoré by mohli byť cenné ako potraviny, pre nápoje, medicínu a vlákna.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

WHO: Štúdia zistila, že remdesivir nepomáhal pacientom s COVID-19

WHO: Štúdia zistila, že remdesivir nepomáhal pacientom s COVID-19

Najnovšia štúdia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) naznačuje, antivírusový liek remdesivir nepomáha pacientom s ochorením COVID-19. Zároveň však nevyvracia tvrdenia predchádzajúcej štúdie, ktorá sa pričinila o to, že remdesivir začali v mnohých krajinách vrátane USA a Veľkej Británie používať..