Dánska premiérka: Šaría nepatrí do Dánska. Potvrdzujú sa naše obavy

Dánska premiérka Mette Frederiksen (Zdroj: SITA)

Dánski imámovia porušujú ústavu a od žien požadujú podpísanie zmluvy, v rámci ktorej sa v prípade rozvodu vzdávajú absolútne všetkého vrátane detí. Dánska premiérka označila takéto konanie za neprípustné a sľúbila, že vláda bude situáciu riešiť.

Dánska ľudová strana (DF) upozornila na prípad ženy z Odense, ktorá podpísala rozvodovú zmluvu založenú na princípe islamského práva šaría, čo je v rozpore s dánskymi zákonmi.

Zmluvu vyhotovil imám Abú Bašár. Po jej preložení z arabčiny žena zistila, že v prípade rozvodu musí okrem iného mužovi zaplatiť 75-tisíc dánskych korún. Stratí tiež právo na deti a akúkoľvek finančnú náhradu.

Údajne nejde pritom o ojedinelý prípad zasahovania moslimského práva do dánskej ústavy, keďže v štáte žije viacero imámov, ktorí praktizujú šaríu.

Dánska premiérka Mette Frederiksenová v tejto súvislosti na sociálnej sieti uviedla, že šaría nepatrí do Dánska.

“Je to nesprávne. Je to represívne voči ženám. Nie je to dánske. A nikdy sa to nesmie stať dánskym.”

Premiérka ďalej uviedla, že si je vedomá porušovania ústavy a jej vláda sa bude zameriavať na zlepšenie situácie v tejto oblasti.

“Imám by nemal vôbec zasahovať do rozvodu. Je to voľba, ktorú majú urobiť len tí dvaja ľudia, ktorí sa zosobášili. Nikto iný. Potvrdzuje to naše obavy z nedemokratických trendov, ktoré sa nachádzajú v istých častiach Dánska. Urobíme všetko pre to, aby sme ich zastavili.”

Podľa prieskumov spred migračnej krízy zastávali štyria z desiatich dánskych moslimov názor, že dánske zákony by mali byť aspoň čiastočne založené na Koráne.

V Dánsku aktuálne žije viac než 300-tisíc moslimov, čo predstavuje 5,4 percenta z celkovej populácie. To robí z islamu najväčšie menšinové náboženstvo v Dánsku.

Prieskumy dokazujú, že tolerancia dánskych moslimov voči iným názorom kontinuálne klesá. Správa dánskeho ministerstva spravodlivosti s názvom “Sloboda prejavu v Dánsku” v máji tohto roku zistila, že 76 percent imigrantov a ľudí s pozadím z moslimských krajín si myslí, že by malo byť nezákonné kritizovať islam.

https://www.facebook.com/mettefrederiksen.dk/posts/10158533606272719

— EST

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

67

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

V Belgicku sa šíri britský variant koronavírusu

V Belgicku sa šíri britský variant koronavírusu

Najnovším ohniskom nového variantu vírusu je domov dôchodcov v meste Houthuls a dve školy v Antverpách. Nový variant koronavírusu, ktorý prvýkrát zistili vo Veľkej Británii, sa čoraz viac šíri v Belgicku. "Tento variant sa usadil v našej krajine,"..

Odoberajte náš newsletter