Tisíce mŕtvych – pred 25 rokmi vypukla v Česku najväčšia chrípková epidémia

ilustračný obrázok (Zdroj: Unsplash.com)

Nie je to tak dávno, čo u našich západných susedov vypukla epidémia chrípky. Tá si pred 25 rokmi vyžiadala tisíce obetí a celoštátne chrípkové prázdniny.

Plošné zatváranie škôl, množstvo nakazených a tisíce mŕtvych. Zatiaľ čo dnes sa Česko snaží vysporiadať s pandémiou koronavírusu, len pred 25 rokmi zažili naši západní susedia najväčšiu epidémiu chrípky v ére svojej samostatnosti, píše portál iDnes.

Jeseň roku 1995 priniesla do Čiech, Moravy a Sliezka vírus H3N2. Prvý výskyt sa objavil na južnej Morave, odkiaľ sa chrípka následne šírila po celej krajine. Začiatkom decembra už bola situácia vážna, najviac v Južných Čechách, kde bolo nakazených 5 300 obyvateľov na 100-tisíc ľudí. Hranica epidémie sa dosahuje už pri 3-tisíc nakazených ľuďoch na 100-tisíc obyvateľov.

Chrípkové prázdniny

Dňa 11. decembra mala chrípka už štatút celoštátnej epidémie a začali prichádzať aj prvé opatrenia. V hlavnom meste krajiny začali niektoré nemocnice zakazovať návštevy pacientov, divadlá častokrát museli rušiť predstavenia, pretože mnoho hercov bolo chorých.

O dva dni neskôr boli vyhlásené celoštátne chrípkové prázdniny, pričom v ten istý deň sa objavili aj prvé obete. Ľudia najčastejšie umierali na zápal pľúc alebo infarkt. Lekári však poukazovali na to, že sa chrípka podieľala na zhoršenom stave pacientov.

Tisíce obetí, očkovanie na Slovensku

Česko bolo v tomto období jediným štátom v Európe, kde sa epidémia chrípky rozšírila po celej krajine. Zasiahnuté však boli aj Portugalsko či niektoré časti Nemecka a Veľkej Británie. Chrípka sa šírila aj na Slovensku, kde ju však pomohlo skrotiť včasné očkovanie.

To sa však u západných susedov nepodarilo, pretože epidémia nastúpila prekvapivo skoro a muselo sa s očkovaním prestať. Keďže vakcína mala krátku záručnú dobu, musela sa neskôr nepoužitá vyhadzovať.

Epidémia začala po troch týždňoch ustupovať a začiatkom januára sa už deti vrátili do škôl. Aj keď nie je známy presný počet obetí, podľa štatistických modelov podľahlo chrípkovej epidémii viac ako 6-tisíc osôb, čo bolo štvornásobne viac ako počas bežnej chrípkovej sezóny.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

17

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Ankara spochybňuje spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta

Ankara spochybňuje spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta

Turecké ministerstvo zahraničia vo štvrtok kritizovalo spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta, ktoré odsudzuje turecký energetický prieskum vo východnom Stredomorí a početné "provokácie" ohrozujúce mier v tomto regióne. V stanovisku uviedlo, že "úplne odmieta vyhlásenie obsahujúce nepodložené obvinenia..