USA sa môžu zmeniť na krajinu tretieho sveta a rozpadnúť sa, zaznelo v diskusii Palka s Jochom

Protesty Afroameričanov v USA (Zdroj: SITA)

Nastávajúce prezidentské voľby v USA sú bojom medzi kresťanmi a marxistami, pričom Demokratická strana sa posúva čoraz viac doľava a stáva sa pre kresťanov nevoliteľnou. Hnutie Black Lives Matter (BLM) svojou snahou o utopickú spravodlivosť ublížilo mnohým ľuďom a so systematickým rasizmom je to podľa štatistík v USA trochu inak. Aj tieto názory zazneli na Bratislavských Hanusových dňoch počas pondelkovej diskusie na tému “O čo ide v amerických voľbách”, ktorej sa zúčastnili bývalý šéf rezortu vnútra Vladimír Palko a riaditeľ Inštitútu pre výskum práce a rodiny Roman Joch.

Nadchádzajúce americké prezidentské voľby podľa znalcov americkej politika Jocha a Palka znamenajú zápas medzi zbytkami kresťanskej civilizácie, ktoré rešpektujú národnostné rozdiely na jednej strane, a neomarxistickou kultúrou, ktorá hlása diverzitu, no v skutočnosti sa stále viac unifikuje na strane druhej. Je to tiež zápas medzi pro-life a pro-choice tábormi v otázke umelých interrupcií a reprezentujú ho Donald Trump a Joe Biden.

Predstavenie oboch kandidátov

Joe Biden je podľa oboch analytikov štandardným politikom demokratickej strany. “Kam šla strana, tam šiel aj Joe Biden. Snažil sa byť vo vnútri strany centristom, ale posledné desaťročia sa strana posúva doľava, a preto sa tam svojimi názormi posúva aj Biden,” tvrdí Joch.

Biden je preto aktuálne napríklad za interrupcie, LGBT a transgender ideológiu. Tým sa prieči základnému hodnotovému presvedčeniu kresťanov a stal sa pre nich nevoliteľným. Palko upozorňuje, že “v tomto je príkladom degenerácie politiky kresťanov vrátane katolíkov v rámci Západu.”

Skutočnosť, že konzervatívne strany zaznamenávajú úpadok, môžeme podľa oboch pánov vidieť v nominantovi republikánskej strany. Je ním súčasný prezident Donald Trump, ktorý má pohnutý osobný život a vo volebnej kampani sa správa hulvátsky.

Kvôli jeho rozvodom, sexuálnym škandálom a zlým charakterovým vlastnostiam by údajne v minulosti nemal u republikánov šancu. Jeho úspech, ako aj opätovná nominácia však podľa Palka súvisia s tým, že “nahlas hovoril pravdu, ktorú republikáni už nehovorili”.

USA ako krajina tretieho sveta

Exminister pripomína, že Trump sa dotkol tém, ktoré znižovali životnú úroveň Američanov, ako napríklad voľný trh, ktorý škodí domácemu priemyslu, masová imigrácia či zbytočné vojenské intervencie v zahraničí.

V oblasti domácej politiky Trump oslovil voličov najmä svojím odporom proti ilegálnej migrácii. Získal si tým podľa Jocha voličov z chudobnej vrstvy, dokonca aj časť hispánskeho obyvateľstva, pretože ďalší prílev nevzdelanej pracovnej sily stláčal ich mzdy.

Palko pritom predpovedá, že “s Bidenovou proimigračnou politikou sa USA v demografickom slova zmysle stanú krajinou tretieho sveta do 20 rokov, kedy sa belosi kaukazského typu stanú v USA menšinou”.

Systematický rasizmus?

Vzhľadom na to, že americkou spoločnosťou v posledných mesiacoch hýbu protesty BLM, vyjadrili sa obaja rečníci aj k systematickému rasizmu, pozadiu protestov a predstavám ich účastníkov.

Podľa Jocha sa členovia BLM protestov vyznačujú prvkami neojakobinizmu, ktorý sa prejavuje stŕhaním sôch. Badať údajne môžeme aj prvky neopuritanizmu, ktoré sú zakotvené v ich predstavách o sebe ako o prvej cnostnej morálnej generácii, ktorá si myslí, že “spravodlivosť začína nimi a oni sa musia vysporiadať s otroctvom a segregáciou, ktoré skončili desaťročia dozadu”.

Obaja sa zhodujú na tom, že americká spoločnosť je natoľko rovnostkárska, že akékoľvek nerovnosti považuje za horšie, než v skutočnosti sú.

Tvrdiť, že v dnešnej americkej spoločnosti je systematický protičernošský rasizmus, je podľa Palka nezmysel, pretože policajné štatistiky ukazujú iné údaje.

“Medzi černochmi je podstatne vyššia násilná kriminalita, preto sú černosi nadpriemerne zastúpení vo väzniciach. Podiel černošských kriminálnikov na vraždách je štvornásobkom podielu černošskej populácie v celej americkej populácie. Nestretol som sa s argumentom, prečo fenomén podstatne vyššej kriminality medzi čiernymi nestačí na vysvetlenie vyššej pravdepodobnosti byť zabitý políciou u čiernych ako u bielych. Aj v prípade medzirasového násilia, ktoré sa končí vraždou, tvoria černosi nadpolovičnú väčšinu, tak kto tu koho vraždí,” dodáva rečnícky Palko.

Marxistické pozadie aktivistov

Palko tiež načrtol marxistické pozadie hnutia BLM, ktoré siaha do roku 2013 a vzniklo ako reakcia na zastrelenie černocha v sebaobrane zo strany polície. Pôvodné tri zakladateľky BLM sa podľa vlastných výpovedí hlásia ku Karlovi Marxovi, Leninovi aj Mao Ce-tungovi.

“Tým však anarchistická ľavica ponúka černošskej populácii násilie ako riešenie ich horšej situácie namiesto toho, aby ich motivovala k disciplíne a učeniu sa od úspešnejších černochov,” vysvetľuje bývalý minister vnútra.

Zároveň dodáva, že v našich podmienkach sa vzopretie proti utláčajúcemu režimu odohralo mierovou cestou a môžeme Západu ponúknuť naše skúsenosti, pretože smer, akým sa uberá BLM, nastoľuje nové nespravodlivosti.

“My na Slovensku sme možno nedosiahli celú spravodlivosť, ale neublížili sme nevinným ľuďom. Ľudia, ktorí sa v USA usilujú o utopickú spravodlivosť narobili mnohé škody a ešte aj mnohé narobia,” prorokuje.

Kriticky vidí budúcnosť Ameriky aj Joch, ktorý sa prikláňa k názoru, že ak sa protesty nezastavia, rozdiely medzi republikánmi a demokratmi sa budú prehlbovať a dôjde k rozpadu USA na niekoľko štátov. “Ak toto vydrží – táto ideologická šialenosť, tak ja za najpravdepodobnejšie považujem to, že USA sa rozpadnú. Tá polarizácia je geografická, Američania si asi raz povedia, že nedáva zmysel, aby sme sa spolu trápili. Mierovou pokojnou cestou sa rozdelíme, USA sa rozpadnú na viacero než dve nové krajiny a ľudia si povedia, že nebolo nikde určené, že na sever od Rio Grande musia byť dva štáty – USA a Kanada. Toto by som asi ja považoval za najpravdepodobnejšie, ale dúfam že sa tak nestane a to ideologické šialenstvo časom vyprchá,” nechal sa počuť Joch.

Aký bude výsledok?

Obaja rečníci sa zhodli na tom, že Trump prehrá voľby v počte hlasov a to najmä preto, že demokratickí voliči sú po demografickej stránke početnejší.

Joch však predniesol hypotézu o tom, že Trump by mohol zopakovať svoj scenár z roku 2016. Víťazom volieb sa totiž v USA stáva ten, kto vyhrá vo viacerých štátoch, pretože ide o federáciu. To by sa podľa Jocha mohlo Trumpovi opäť podariť, pretože na Bidena stráca v prieskumoch menej než zaostával za Clintonovou v predchádzajúcom volebnom období.

— EST

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

35

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Ankara spochybňuje spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta

Ankara spochybňuje spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta

Turecké ministerstvo zahraničia vo štvrtok kritizovalo spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta, ktoré odsudzuje turecký energetický prieskum vo východnom Stredomorí a početné "provokácie" ohrozujúce mier v tomto regióne. V stanovisku uviedlo, že "úplne odmieta vyhlásenie obsahujúce nepodložené obvinenia..