Otvorené bary, zrušené omše? Zásah do náboženskej slobody, kritizuje Ziolkovský

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Zákaz omší je neprimeraný, cirkev reflektovala počas prvej vlny koronavírusu potrebné opatrenia a ochránila rizikové skupiny, plošná nákaza ľudí v kostoloch sa nedokázala, a preto by stačilo vrátiť sa k predchádzajúcim opatreniam a bohoslužby s obmedzeniami povoliť. Tvrdí to bývalý sekretár Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Anton Ziolkovský.

V súvislosti s narastajúcim počtom nakazených na koronavírus včera Ústredný krízový štáb odobril sprísňujúce hygienické opatrenia. Ústredný krízový štáb zakázal aj hromadné podujatia, konkrétne športové, kultúrne, spoločenské, ale aj cirkevné.

Maximálny počet hostí na svadbe bude 30 ľudí, na hromadných podujatiach, kde sa sedí 100 a v exteriéri 200 ľudí. Vláda bude tiež na stredajšom rokovaní rozhodovať o vyhlásení núdzového stavu.

Napriek tomu, že zákazy cirkevných podujatí majú výnimky pre sobáše, pohreby a krsty, považujú niektorí cirkevní predstavitelia opätovné zatvorenie kostolov za neopodstatnené.

Riziko nákazy v kostoloch je minimálne, ide o zásah do náboženskej slobody

Tento názor zastáva aj bývalý sekretár KBS Anton Ziolkovský. Ten na sociálnej sieti informoval, že zákaz omší považuje za neprimeraný, pretože pri dodržaní všetkých hygienických predpisov sa riziko nákazy minimalizuje, čo sa mu potvrdilo aj vo vlastnej farnosti.

“Ak sa potvrdí zákaz verejných svätých omší v situácii, keď bary môžu byť otvorené do desiatej večer, do nákupného centra prídete fakticky kedykoľvek a stovky detí v školách sa budú tiesniť v jednej budove, takéto obmedzenie bude nielen nepochopiteľné, ale pokojne ho môžeme chápať ako neprimeraný zásah do realizácie náboženskej slobody.”

Cirkev robila ústupky

Ziolkovský ďalej uvádza, že cirkev už počas prvej vlny koronavírusu urobila ústupky, keď úplne zatvorila kostoly na najväčší kresťanský sviatok, akým je Veľká noc.

Obdobne postupuje aj teraz, keď vytvorila pre všetky farnosti semafor, ktorý obsahuje rôzne typy opatrení v závislosti od epidemiologickej situácie v okrese.

Paralyzovanie cirkvi

“Výjsť za takýchto okolností so zákazom sa dá chápať len buď tak, že v kostoloch sa nakazilo veľa ľudí (čomu nič nenasvedčuje) alebo je prejavom malej citlivosti navrhovateľa k duchovnu a náboženskému rozmeru ako takému alebo (v najhoršom prípade) je to vedomý zámer paralyzovať cirkvi v ich činnosti.”

Opatreniam podľa Ziolkovského chýba logika a kompetentní by ich mali prehodnotiť. Za lepší nápad považuje vrátenie sa k omšiam pre seniorov a šachovnicovému sedeniu počas bohoslužieb.

“Takéto rozhodnutie je veľmi necitlivé. Predpokladám, že medzi tými, ktorým na viere záleží, vyvolá skôr hnev ako porozumenie.”

— STE

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

35

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...