Chmelár: Je čas vymeniť premiéra

Eduard Chmelár (Zdroj: SITA)

Matovič stráca nad sebou kontrolu, druhú vlnu koronavírusu nezvláda, a preto je potrebné, aby ho vo funkcii predsedu vlády vymenil niekto kompetentný. Myslí si analytik, vysokoškolský pedagóg a zakladateľ hnutia Socialisti.sk Eduard Chmelár.

Premiér Igor Matovič sa podľa Chmelára vymkol spod vlastnej kontroly a druhú vlnu koronavírusu s najväčšou pravdepodobnosťou nezvládne.

Príčinami jeho zlyhania majú byť ignorované rady odborníkov a predstava o vlastnej neomylnosti, v dôsledku ktorej je presvedčený o tom, že sám by všetko zvládol najlepšie a ostatní sa proti nemu spriahli.

Polená mu údajne hádžu pod nohy všetci, od opozície cez prezidentku až po samotných občanov. Podľa Chmelára premiér “nie je schopný vnímať realitu” a svoju aktivitu redukoval na “písanie choromyseľných paranoidných statusov, ktorých agresivita priamoúmerne stúpa”.

Treba ho nahradiť

Analytik sa preto domnieva, že je najvyšším štátnym záujmom zaoberať sa premierovým nahradením. Súčasne však dodáva, že nemá namysli predčasné voľby, pretože opozícia s jej oligarchickým pozadím nemá podľa neho na takú úlohu morálne právo.

“Mám na mysli hľadanie vhodnejšieho lídra vo vlastných radoch (do úvahy prichádza minister financií Eduard Heger alebo trnavský župan Jozef Viskupič), prípadne ponúknutie tejto funkcie nejakej rešpektovanej nezávislej osobnosti,” píše Chmelár.

Ďalej však dodáva, že samotný premiér sa do tejto zmeny určite sám nedonúti, keďže politická kultúra a schopnosť politikov vyvodiť zodpovednosť za vlastné činy sú na Slovensku stále ojedinelé.

Matovič si však podľa Chmelára tiež uvedomuje vlastnú bezmocnosť a neschopnosť. “Igor Matovič dnes napísal na sociálnej sieti okrem iného aj to, že z hĺbky duše netúži byť viac premiérom, ale na truc v tejto ťažkej dobe z bojiska neutečie. Psychoanalytik by to prečítal tak, že už nedokáže odhadnúť vlastné schopnosti a robiť za seba zodpovedné rozhodnutia,” tvrdí analytik na svojom facebookovom profile.

V závere svojho statusu Chmelár píše, že od výmeny vlády upozorňoval na možné komplikácie rýchlej zmeny vedenia uprostred globálnej pandémie. Dodáva tiež, že ľudia ho obviňovali z umelého predlžovania vlády Smeru a nechceli prijať fakt, že Matovič je neskúsený.

Podľa jeho slov nebude jednoduché nájsť východisko z aktuálnej situácie, pretože “opozícia zbabelo vyčkáva a koalícia je nejednotná”. Vykľučkovať by z toho mohla vraj len prezidentka Zuzana Čaputová, od ktorej však rázne kroky a ponúknutie stratégie neočakáva.

“A presne toto je ten čas, kedy by do hry mohla a mala vstúpiť prezidentka republiky. Skôr však predpokladám, že dnes večer sa od tohto Paula Coelha slovenskej politiky dočkáme v televíznom príhovore iba sladkých slov a prázdnych fráz. Veľmi rád by som sa mýlil,” uzatvára analytik.

— EST

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

222

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...