Ako dobre chránia rúška či respirátory? Viac, ako by ste očakávali

Opatrenia proti šíreniu koronavírusu, Bratislava Hlavná stanica (Zdroj: SITA)

Účinnosť rúšok či respirátorov pri pandémii je väčšia, ako by si mnohí mysleli. Dôležitý aspekt ochrany pomocou krytu tváre je ten, že chráni nielen vás, ale aj ľudí naokolo. Tento efekt je navyše multiplikatívny a šírenie vírusu v spoločnosti klesá v závislosti od toho, koľko ľudí nosí rúška.

Rúška a iné ochranné pomôcky dokážu zastaviť šírenie vírusových ochorení ďaleko lepšie, ako by ste možno čakali. Na ozrejmenie tejto skutočnosti slúži interaktívna prezentácia, ktorú vytvorila dvojica vedcov Aatish Bhatia a Henry Reich, informuje portál iDnes.

Hlavnou výhodou rúšok a podobných predmetov je fakt, že chráni nielen nositeľa, ale aj ľudí v okolí. Ide teda o dvojakú ochranu, vďaka čomu dokážu ochranné predmety významne spomaľovať šírenie vírusových ochorení.

Ide najmä o obmedzenie vypúšťania kvapôčok slín, ktoré človek šíri pri rozprávaní alebo dýchaní. V prípade, že je človek nakazený, tak spolu s týmito kvapôčkami sa šíria aj vírusové častice (virióny). A práve tak sa šíri napríklad aj Covid-19.

Koľko vírusových častíc vydychujeme?

Nakazený človek šíri napríklad len počas dýchania až tisíc takýchto častíc za minútu. Počas rozprávania je to desaťtisíc, zatiaľ čo kašľanie šíri po okolí stotisíc viriónov za minútu. Kýchnutie vypustí do vášho blízkeho okolia až milión týchto častíc.

Rúško, prípadne respirátor predstavujú fyzickú bariéru pred týmito čiastočkami, avšak treba si uvedomiť, že nefungujú na 100 percent. Je to niečo podobné, ako keď kráčate s dáždnikom počas dažďa – chráni vás pred kvapôčkami vody, ale nedá sa vylúčiť, že na vás nejaká nespadne.

Pokles šírenia pandémie

Rúška majú zároveň dvojitý zmysel ochrany – chránia vás pred šírením, ale aj pred nakazením od iného človeka. V prípade, že majú obaja ľudia v pomyslenej konverzácii na sebe rúško alebo nejakú inú ochranu tváre, ktorá je efektívna na 50 percent, znižuje sa pravdepodobnosť prenosu nákazy až o 75 percent.

Význam rúšok je taktiež ten, že ich efekt v širokej spoločnosti je multiplikatívny. Inak povedané, ako rastie nosenie rúšok v spoločnosti, tým efektívnejšie sa znižuje nebezpečenstvo prenosu infekcie z ľudí na ľudí. Celú interaktívnu prezentáciu si v angličtine môžete prezrieť na tomto odkaze.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

10

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

WHO: Štúdia zistila, že remdesivir nepomáhal pacientom s COVID-19

WHO: Štúdia zistila, že remdesivir nepomáhal pacientom s COVID-19

Najnovšia štúdia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) naznačuje, antivírusový liek remdesivir nepomáha pacientom s ochorením COVID-19. Zároveň však nevyvracia tvrdenia predchádzajúcej štúdie, ktorá sa pričinila o to, že remdesivir začali v mnohých krajinách vrátane USA a Veľkej Británie používať..