Baránek krotí premiéra: Autoritatívne a mentorsky sa ku mne môžu správať rodičia, nie volený zástupca

Ján Baránek (Zdroj: youtube.com)

Predseda vlády si nie je vedomý, že občania majú kontrolovať jeho a nie on ich. Vo svojom krátkom komentári to píše analytik Ján Baránek. Politikovo správanie je vraj prejavom mesiášskeho komplexu a niečím, čo si môžu k človeku dovoliť iba vlastní rodičia a nie volený zástupca. Šéfa OĽaNO tiež obvinil z toho, že sám prispel k súčasnému stavu a spochybnil jeho komparáciu Covidu a devastačnej španielskej chrípky.

Premiér Igor Matovič v posledných dňoch vyriekol hneď niekoľko tvrdých vyjadrení. Smerovali najmä k údajnej nezodpovednosti občanov v prístupe k novému koronavírusu, ktorá bude mať zrejme za následok opätovné sprísnenie hygienických opatrení.

Rétorika predsedu vlády v tejto veci, či už po stránke obsahovej alebo formálnej, však podráždila nie len radových občanov, ale aj niekoľko analytikov či dokonca kolegov z politickej brandže, ktorí politika buď obviňujú z toho, že situáciu dramatizuje, alebo jej nezvládnutie pripisujú na vrub práve jeho kabinetu.

Jedným z najnovších vyjadrení v tejto otázke je aj príspevok politického analytika a riaditeľa agentúry Polis Jána Baránka, ktorý víťaza volieb ostro kritizoval aj mnohokrát v minulosti. Baránek si v nedeľu všimol tri hlavné Matovičove myšlienky a pripojil k nim svoje vlastné hodnotenie.

Nie premiér má kontrolovať nás, ale my jeho

Prvým Matovičovým výrokom je tento: „Veril som, že ľudia si budú väčšiu slobodu vážiť a budú sa správať rozumne. Sklamal som sa. Sklamal som sa v tom, že keď som pred dvomi týždňami bojoval za väčšiu slobodu, tak som si myslel, že si ľudia tú slobodu budú vážiť a budú sa správať rozumne“.

Baránek naznačuje, že za týmto výrokom vidí absolútne nepochopenie toho, akým smerom funguje kontrola vo vzťahu medzi občanom a politikom. „Takto sa naposledy ku mne správali moji rodičia. Autoritatívne, mentorsky a vyčítavo. Tu nastáva prvý bazálny omyl. Nie premiér nás má kontrolovať, ale my jeho. Nikto, okrem mojich rodičov si nemôže dovoliť sa takto ku mne správať, tobôž nie volený(!) zástupca,“ píše s tým, že premiérovo vystupovanie je prejavom „mesianistického (mesiášskeho pozn. red.) komplexu“.

Všetci ostatní sú nezodpovední?

V poradí druhou myšlienkou šéfa OĽaNO, ktorú analytik hodnotí, je, že „keď sa zodpovednosť nedostaví, dopadneme tak, ako krajiny, ktoré sú v našej blízkosti, alebo aj vo svete…“

Na margo toho Baránek píše, že Matovič flagrantne zaklasifikoval obyvateľov okolitých krajín, ktorých je zhruba 110-miliónov (ak je reč o bezprostredných susedoch), ako nezodpovedných ľudí.

K rastu počtu prípadov vraj prispel sám Matovič

V poradí tretím a posledným výrokom je premiérovo priznanie, že na svadbe, na ktorej sa nachádzal spolu s ďalšími 150 hosťami a kde nenosením rúška ignoroval opatrenia, zlyhal. Na druhej strane však podotkol, že „počet prípadov bol vtedy drasticky menší“.

„Ak premiér nemal rúško na svadbe v čase nižšieho výskytu ochorenia Covid, svojim konaním sa zaradil presne medzi tých nezodpovedných, ktorých dnes kritizuje. Lebo aj oni, presne ako on v tom čase, svojou nezodpovednosťou, napr. tým, že na hromadných akciách nemali rúško zapríčinili dnešný stav. Teda stav, kedy nám dramaticky rastie počet infikovaných na Covid. Napr. aj preto, lebo pred časom si na svadbe niekto nedal rúško, pán premiér,“ konštatuje Baránek s poznámkou, že Matovič absolútne nerozumie kauzalite.

K úplnému záveru spochybnil aj premiérovo porovnanie súčasnej vlny Covid-19 k španielskej chrípke, ktorá svet trápila pred zhruba 100 rokmi. „Počas nej bolo 500 miliónov infikovaných a 50 až 100 miliónov obetí. Pred 100 rokmi žilo na Zemi necelých 2mld ľudí, nakazených bola teda 1/4 populácie Zeme. Dnes na Zemi žije cca. 7,7mld,“ uzatvára.

Pozrel som si konečne zo záznamu vyjadrenia nášho premiéra, cit.:1. „Veril som, že ľudia si budú väčšiu slobodu vážiť…

Posted by Jan Baranek on Sunday, September 27, 2020

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

268

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Korčok je po návrate z rokovaní v Luxemburgu v karanténe

Korčok je po návrate z rokovaní v Luxemburgu v karanténe

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) sa minulý týždeň vrátil zo stretnutia šéfov diplomacií Európskej únie. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) je v karanténe. Pre agentúru SITA to potvrdil riaditeľ tlačového odboru..