Za členku najvyššieho súdu Trump nominoval konzervatívku Barrettovú

Donald Trump a Amy Coney Barrettová (Zdroj: SITA)

Americký prezident Donald Trump nominoval za novú členku najvyššieho súdu USA sudkyňu Amy Coney Barrettovú, ktorá je považovaná za favoritku sociálnych konzervatívcov. Ak ju senátori potvrdia, nahradí liberálnu sudkyňu Ruth Bader Ginsburgovú, ktorá nedávno zomrela vo veku 87 rokov. Informuje o tom portál bbc.com.

Predpokladá sa, že táto nominácia v Senáte vyvolá tvrdý boj, keďže sa blížia novembrové prezidentské voľby. Demokratický kandidát na post šéfa Bieleho domu Joe Biden Senát vyzval, aby “o tomto voľnom mieste nerozhodoval, kým si americký ľud nevyberie svojho nasledujúceho prezidenta a nasledujúci Kongres”.

Ak bude Barrettová vo funkcii členky najvyššieho súdu potvrdená, konzervatívne orientovaní sudcovia budú mať prevahu v pomere 6 ku 3. Štyridsaťosemročná Barrettová by bola už tretím sudcom, ktorého vymenoval terajší prezident, po Neilovi Gorsuchovi v roku 2017 a Brettoci Kavanaughovi v roku 2018. Deviati sudcovia najvyššieho súdu USA vykonávajú svoju funkciu doživotne a ich rozhodnutia môžu formovať verejnú politiku na desaťročia.

Republikáni majú v Senáte tesnú väčšinu 53 senátorov, ale zdá sa, že za Barrettovú je už teraz 51 z nich, čo je potrebný počet na jej potvrdenie. Líder senátnej väčšiny Mitch McConnell sľúbil, že hlasovať o potvrdení sa bude pred prezidentskými voľbami, ktoré majú byť 3. novembra.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

7

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Ankara spochybňuje spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta

Ankara spochybňuje spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta

Turecké ministerstvo zahraničia vo štvrtok kritizovalo spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta, ktoré odsudzuje turecký energetický prieskum vo východnom Stredomorí a početné "provokácie" ohrozujúce mier v tomto regióne. V stanovisku uviedlo, že "úplne odmieta vyhlásenie obsahujúce nepodložené obvinenia..