Pracovníci v priemysle s palmovým olejom zažívajú otroctvo ale aj znásilňovanie, ukázalo vyšetrovanie

Žena na plantáži na palmový olej v Indonézii - Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Za miliardovými ziskami z produkcie palmového oleja sa skrýva trápenie miliónov pracovníkov z najchudobnejších kútov Ázie. Ako zistilo vyšetrovanie agentúry AP, mnoho ľudí v tomto priemysle zažíva rôzne formy vykorisťovania, pričom k najzávažnejším patrí detská práca, priame otroctvo či dokonca znásilnenia.

Palmovému oleju je prakticky nemožné sa vyhnúť. Na etiketách býva často zamaskovaný ako prísada pomenovávaná pod viac ako 200 názvami. Nachádza sa zhruba v polovici výrobkov na pultoch supermarketov a vo väčšine kozmetických značiek. Je obsiahnutá vo farbách, pesticídoch a pilulkách. Nachádza sa tiež v krmive pre zvieratá, biopalivách a dokonca aj v dezinfekčných prostriedkoch na ruky.

Až 85 % svetovej produkcie palmového oleja v hodnote asi 65 miliárd dolárov pochádza z Malajzie a Indonézie. Agentúra AP urobila rozhovor s takmer 130 súčasnými a bývalými zamestnancami približne dvoch desiatok spoločností vyrábajúcich palmový olej, ktorí pochádzali z ôsmich krajín a pracovali na plantážach v Malajzii a Indonézii.

Takmer všetci sa sťažovali na zaobchádzanie s nimi. Niektorí tvrdili, že ich oklamali, vyhrážali sa im, zadržiavali proti ich vôli alebo boli nútení odpracovať nesplatiteľné dlhy. Iní uviedli, že boli pravidelne obťažovaní úradmi či zadržiavaní v preplnených vládnych zariadeniach.

“Pracujeme, kým nezomrieme,” povedal jeden pracovník z malajzijskej plantáže, ktorú prevádzkuje vládna spoločnosť Felda. Reportéri agentúry AP boli svedkami toho, ako ovocie po boku svojich rodičov zbierali aj malé deti. Mnoho žien údajne pracuje zadarmo alebo dostávajú plat iba dva doláre za deň. Niektoré pracovníčky sa dokonca sťažovali, že ich sexuálne obťažovali a dokonca na poliach znásilňovali.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

11

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Ankara spochybňuje spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta

Ankara spochybňuje spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta

Turecké ministerstvo zahraničia vo štvrtok kritizovalo spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta, ktoré odsudzuje turecký energetický prieskum vo východnom Stredomorí a početné "provokácie" ohrozujúce mier v tomto regióne. V stanovisku uviedlo, že "úplne odmieta vyhlásenie obsahujúce nepodložené obvinenia..