Ani USA, ani Rusko. Za Lukašenka sa postavil až Danko

Andrej Danko, predseda NR SR (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Hoci zdiskreditovaného bieloruského predáka Alexandra Lukašenka odpísali de facto všetci významnejší hráči, môže sa radovať symbolickej podpore zo Slovenska. Líder SNS Andrej Danko totiž vyhlásil, že tento prezident má legitímne právo vládnuť a spochybnil relevanciu jeho kritiky. Aj keď je to úbohé, môže to Dankovi pomôcť.

Dianie v medzinárodnej politike väčšinou nie je rozprávkou, v ktorej existuje číre dobro a číre zlo. V praxi to častokrát znamená, že akonáhle určitá veľmoc ukáže prstom na známeho politika ako na personifikáciu pekla, nezainteresovaný pozorovateľ si môže byť istý, že pravda o ňom je zložitejšia. A niekedy aj opačná.

To však neplatí o bieloruskom prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Ide o kovaného autokrata, ktorý má za sebou silné podozrenia z únosu a zabitia opozičných predstaviteľov, výrok znejúci ako pochvala Adolfa Hitlera či monopolizáciu takmer všetkých informačných tokov v krajine. Súčasných demonštrantov nazýva „potkanmi“, neoprávnene ich zatýka, mláti a podozrenie, že aj posledné voľby vyhral podvodom, je silné.

Sám vojak v poli

Lukašenko nie je novým Stalinom, ale závažnosť jeho zlyhaní či samotná skutočnosť, že Bielorusi od pádu ZSSR de facto ani nepoznajú iného lídra, sú dostatočným dôvodom na odchod z funkcie a zodpovedanie sa pred spravodlivosťou.

Lukašenkovu toxicitu si neuvedomuje len Západ vrátane Slovenska, ale aj Rusko, ktoré malo v prezidentských voľbách vlastných favoritov, no predovšetkým samotní Bielorusi. S nadnesením vlastne možno skonštatovať, že najväčším fanúšikom Alexandra Lukašenka a hlavným dôvodom jeho zotrvania vo funkcii je Alexander Lukašenko.

Respektíve. Ani to celkom neplatí. Na stranu bieloruskej hlavy štátu sa čerstvo a opatrne postavil hrobár Slovenskej národnej strany a stelesnené meme Andrej Danko. Urobil tak v krátkom rozhovore pre denník Pravda.

Danko: Každé voľby sú vo výsledku spravodlivé

Staronový šéf mimoparlamentných národniarov sa okrem iného nechal počuť, že „každé voľby sú spravodlivé vo svojom výsledku,“ a je skeptický voči dôkazom o podvode pri Lukašenkovom zvolení. To, či je Bielorusko demokratický štát je vraj len názor (ako keby o presnej definícii neexistovali stohy odborných kníh) a vyhlásil, že politik, ktorého mnohí kritici nazývajú posledným diktátorom Európy „má legitímne právo vládnuť“.

Pokiaľ ste teda dúmali nad tým, v ktorej sfére by ešte Danko mohol prejaviť svoju zúfalosť, odpoveď už máte na stole. Nemusí však ísť o ďalší spontánny brebt, ale o dobre premyslené cielenie na istú časť voličského spektra, ktoré mu môže pomôcť udržať SNS nad tromi percentami potrebnými na holé materiálne prežitie. Zrejme si totiž uvedomuje, že na viac strana pod jeho vedením ani nemá.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

32

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter